reklama

Działkowcy, OSP, gminy z dotacjami od Mazowsza. Razem prawie milion złotych

Opublikowano: 10 lipiec 2019, 06:55 Kategoria Aktualności
mazowszedotacjeospogródki działkowesmog
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Zakup wozów strażackich, oczyszczaczy powietrza, a także modernizacja ogródków działkowych to inwestycje, których realizacja będzie możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu Mazowsza. Radni województwa mazowieckiego zatwierdzili przyznanie środków w ramach kolejnych trzech programów wsparcia. Na ten cel Mazowsze przeznaczyło ponad 15,5 mln zł, z czego ponad 2,3 mln zł trafi do subregionu siedleckiego. Powiat garwoliński zyska 950 tys. zł.

W tym roku samorząd województwa mazowieckiego uruchomił siedem programów wsparcia. Łącznie na ich realizację z budżetu Mazowsza przeznaczonych zostanie ponad 99 mln zł. Decyzję o przyznaniu dofinansowania w ramach czterech z nich dotyczących aktywizacji sołectw, rozwoju bazy sportowej, nowych pracowni językowych i informatycznych czy modernizacji dróg powiatowych i gminnych oraz projektów edukacyjnych i kulturalnych radni województwa mazowieckiego podjęli podczas czerwcowego posiedzenia sejmiku. Dziś podjęto decyzję dotyczącą trzech pozostałych, czyli wsparcia dla OSP, ogródków działkowych oraz na ochronę powietrza.

? Rozdysponowaliśmy właśnie kolejną pulę pieniędzy na programy wsparcia. Tym razem stawiamy na ekologię i zabezpieczenie mazowieckich strażaków w specjalistyczny sprzęt. O tym, jak ważne są takie działania, świadczy duża liczba wniosków, jaka do nas wpłynęła. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się w tegorocznym budżecie wygospodarować dodatkowe środki.Bez nich wiele samorządów lokalnych nie mogłoby zrealizować inwestycji, które w widoczny sposób wpływają na jakość życia mieszkańców naszego regionu? podkreśla marszałek Adam Struzik.

reklama


Mowa o Mazowieckim Instrumencie Wsparcia Ochrony Powietrza, Mazowieckim Instrumencie Aktywizacji Działkowców Mazowsze oraz OSP ? 2019 i Mazowieckich Strażnicach OSP ? 2019. Zainteresowanie beneficjentów było bardzo duże. W sumie w ramach tych działań zrealizowanych zostanie 487 inwestycji za ponad 15,5 mln zł, z czego w subregionie siedleckim na realizację 76 inwestycji przeznaczono ponad 2,3 mln zł.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

Ten pilotażowy program samorządu województwa mazowieckiego skierowany był do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. Na jego realizację samorząd Mazowsza przeznaczył w sumie przeszło 4,8 mln zł. W sumie z całego województwa wpłynęło 119 wniosków, z których 110 otrzymało dofinansowanie.

Wsparcie finansowe w wysokości ponad 515 tys. zł otrzymało również12 inwestycji z subregionu siedleckiego. 315 tys. zł trafi do powiatu garwolińskiego. Najwięcej, po ok. 74 tys. zł zyskają gminy Górzno i Maciejowice na rewitalizację miejscowych parków. Przeszło 52 tys. zł gmina Pilawa pozyskała na dodatkowe nowych drzew i krzewów, co ma ograniczyć ilości szkodliwych substancji w powietrzu. W Pilawie zainwestują także w sprzęt do kontroli palenisk domowych (36,6 tys. zł dofinansowania). Na ten sam cel 50 tys. zł zyskała gmina Łaskarzew. Gmina Sobolew może liczyć na 25 tys. zł wsparcia na opracowanie planu gospodarski niskoemisyjnej gminy. 4 tys. zł dla gminy Trojanów na nasadzenia zieleni przy placu zabaw w stolicy gminy. 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

W tym roku po raz pierwszy uruchomiony został również program wsparcia dla działkowców. Budowa i modernizacja świetlic, zakup sprzętu ogrodniczego, wymiana oświetlenia i ogrodzeń czy też instalacja monitoringu to inwestycje, które zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu z budżetu Mazowsza. W ramach programu wpłynęły 92 wnioski i wszystkie otrzymały dofinansowanie. W sumie na realizację 92 projektów w ramach MIAD Mazowsze samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył blisko 737 tys. zł.

W subregionie siedleckim wsparcie w wysokości ponad 53 tys. zł otrzymało 12 inwestycji. Samorządowe pieniądze otrzymają cztery Rodzinne Ogródki Działkowe z powiatu garwolińskiego. Trzy z Garwolina. ?Wiaterek? na wykonanie oświetlenia alejek (5,6 tys. zł), ?Zefirek? na zakup komputera z oprogramowaniem oraz kosiarki (3,2 tys. zł), ?Relax? na zakup kosiarki i rębaka (2,8 tys. zł). Żelechowskie ?Lotnisko? 4 tys. zł wyda na zakup wyposażenia.

Wsparcie dla strażaków ochotników

W tym roku samorząd Mazowsza po  raz kolejny uruchomił także dodatkowe wsparcie w wysokości 10 mln zł dla mazowieckich OSP. W ramach pomocy finansowej złożono 516 wniosków, a 285z nich zostanie dofinansowanych, w tym 52 z subregionu siedleckiego. Dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w wysokości 7 mln złdo 118 mazowieckich jednostek OSP trafią niebawem 72 nowoczesne wozy strażackie oraz 46 zestawów specjalistycznego sprzętu. Wśród dofinansowanych jednostek jest 26 z subregionu siedleckiego, które wzbogacą się o 14 samochodów i 12 zestawów sprzętu.  Na ten cel otrzymają ponad 1,4 mln zł ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Samorząd województwa na zakup wozu bojowego przeznaczył po 100 tys. zł na OSP Chromin, OSP Garwolin, OSP Unin, OSP Wilga. OSP Sulbiny zyskała 31,2 tys. zł na zakup pompy, rozpieracza ramiennego i nożyc hydraulicznych. 21,8 tys. zł trafi do OSP Sobolew na agregatu prądotwórczego. OSP Stodzew otrzymała 20 tys. zł na motopompę. Kwoty kilku tysięcy złotych na zakup sprzętu specjalistycznego trafią do: Pilawy, Gocławia, Gończyc, Ostrożenia, Kownacicy, Sokoła, Godzisza-Kubusów, Chotyni.

Ponadto dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w wysokości 2 mln zł modernizację przejdzie 167 strażnic OSP. W subregionie siedleckim środki w wysokości ponad 308 tys. zł trafiło do 26 strażnic.  Na remonty strażnic, kwoty od 10 do 12 tys. zł otrzymają, jednostki z powiatu garwolińskiego: Laliny, Rębków, Leszczyny, Samorządki, Podwierzbie, Brzegi, Starowola, Puznówka, Ostrożeń.

mat. pras., opr. łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama