reklama

80 proc. szkół w powiecie za strajkiem. Początek 8 kwietnia

Opublikowano: 27 marzec 2019, 08:07 Kategoria Aktualności
znpstrajkprotestszkołyedukacjagarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

66 z 81 placówek oświatowych z terenu powiatu garwolińskiego opowiedziało się za strajkiem, który rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do odwołania. Nauczyciele domagają się m.in. 1000 zł podwyżki.

Spór związkowców z rządem trwa już kilka tygodni. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się 1000 zł podwyżek dla nauczycieli, tak aby pensje w oświacie  były na poziomie średniego wynagrodzenia w kraju.

W ostatnich dniach w szkołach odbywały się referenda, w których nauczyciele opowiadali się za lub przeciw strajkowi. Na 81 placówek oświatowych w powiecie garwolińskim (przedszkola, szkoły podstawowe i średnie) do referendum przystąpiło 78. ? W 66 z nich opowiedziano się za strajkiem ? informuje prezes garwolińskiego oddziału ZNP Halina Poszytek. Jak dodaje, do protestu przyłączyły się wszystkie placówki z miasta Garwolin, gmin Borowie, Parysów, Górzno, Miastków Kościelny, Wilga, Trojanów, Łaskarzew. Ze szkół powiatowych strajku nie będzie jedynie w Zespole Szkół Specjalnych w Izdebnie.

reklama


? Do tej pory nie było takiego odzewu przy poprzednich strajkach. Cieszy to, że w wielu szkołach zorganizowanie referendum było inicjatywą oddolną. Były takie szkoły, gdzie 100 proc. biorących udział było za strajkiem ? dodaje prezes.

Protest rozpocznie się 8 kwietnia. - ? To będzie strajk do odwołania ? zapowiadał prezes ZNP Sławomir Broniarz. Nauczyciele przyjdą do szkół, ale nie będą prowadzić zajęć. Dyrektorzy szkół, w których nauczyciele opowiedzieli się za strajkiem, otrzymają od ZNP informację o komitetach strajkowych, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie protestu. Szkoły już zostały oflagowane, pojawiły się plakaty. Nauczyciele będą mieli przypięte specjalnie plakietki na znak protestu.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama