reklama

Gmina Łaskarzew dziękowała za plony

Opublikowano: 27 sierpień 2018, 08:06 Kategoria Aktualności
gmina łaskarzewdożynkikrzywda
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W Krzywdzie odbyły się tegoroczne Dożynki Gminy Łaskarzew.Ceremonie i zabawy dożynkowe zostały poprzedzone uroczystą mszą świętą, a wieczorem przybyli mieli okazję uczestniczyć w zabawach tanecznych. Niekorzystna pogoda, nie wpłynęła w sposób znaczący na frekwencję tegorocznych dożynek.

Gospodarzem tegorocznego święta plonów było sołectwo Krzywda. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej na placu miejscowej szkoły. Eucharystię odprawił proboszcz parafii Łaskarzew ks. Edmund Szarek.

Po mszy świętej rozpoczęto uroczystości obrzędowe Święta Plonów, którym przewodniczyli dyrektor Gminnego Domu Kultury w Starym Helenowie Aldona Woźniak oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Pilczynie Agnieszka Baran. Powitano zaproszonych gości, sponsorów uroczystości i wszystkich zgromadzonych. Następnie przystąpiono do tradycyjnego obrzędu dożynkowego polegającego na przekazaniu gospodarzowi symbolicznego bochenka oraz dzieleniu poświęconego na mszy chleba między uczestników uroczystości. Całość obrzędu dopełniały piosenki w wykonaniu zespołu KGW Uścieniec-Krzywda.

reklama


Po podziale bochnów chleba wypieczonych z tegorocznych zbóż głos zabrał wójt gminy. ?dożynki to czas dziękczynienia Panu Bogu za plony. W dniu dzisiejszym świętujemy zakończenie żniw. W tym dniu wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych rolnikach. Chleb produkowany od wieków przez mieszkańców wsi jest dla nas wszystkich tym podstawowym, ale i najważniejszym dobrem - zaznaczał Marian Janisiewicz. Wskazywał jak ważna praca rolników jest również bardzo zależna od naturalnych czynników ? Rolnicy często muszą zmagać się z suszą lub zbyt obfitymi opadami. Rzadko zdarza się rok w którym pogoda w pełni sprzyjałaby uprawom. Pokazuje to jak bardzo człowiek jest zależny od sił natury ? dodawał.

W programie dożynek były m.in. występy artystyczne dzieci i młodzieży szkolnej, kół gospodyń wiejskich oraz zespołów Replay i SilverBoy. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowe oraz najciekawsze stoisko dożynkowe. Wręczono nagrody Prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie dla największych dostawców mleka. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Błachnio, wyróżniono Adama Olechowskiego i Krzysztofa Salacha.

Wśród gości dożynek byli m.in. poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja, ks. Kanonik Edmund Szarek, starostę powiatu reprezentował sekretarz starostwa Jerzy Piesio.

Nikodem Majewski

fot. Przemysław Dębek


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama