reklama

ASF tuż za granicą powiatu. Dwie gminy w obszarze zagrożonym

Opublikowano: 06 sierpień 2018, 16:10 Kategoria Aktualności
asfparysówpilawa
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Wojewoda Mazowiecki ustalił tzw. obszar zapowietrzony i obszar zagrożony na terenie gminy Pilawa i Parysów. Ma to związek ze stwierdzeniem ogniska afrykańskiego pomoru świń w Dłużewie w powiecie mińskim.

Wojewoda Zdzisław Sipiera określił obszar zapowietrzony na terenie trzech miejscowości w gminie Pilawa - Grzebowilk, Kalonka, Zawadka. Ma to związek ze stwierdzeniem ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości Dłużew w powiecie mińskim, w gminie Siennica.

Na tym terenie zakazuje się:

reklama


  • wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii
  • przywożenia do gospodarstw lub wywożenia z gospodarstw zwierząt innych niż świnie bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii
  • transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach, z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii
  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt i odłowów zwierząt łownych
  • wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii
  • przemieszczania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych ze świń do pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw trzecich oraz pozostałych części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się m.in. oczyszczenie i odkażenie pojazdów do transportu zwierząt, zachowanie zasad higienicznych do ograniczenia ryzyka choroby. Należy także zgłosił niezwłocznie przypadki padłych lub chorych świń. - Powiatowy Zarząd Dróg w Garwolinie, w uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, ustawił odpowiednie oznakowania oraz maty z środkiem zapobiegawczym ? informuje starosta powiatu Marek Chciałowski.

Wojewoda w rozporządzeniu wskazał także obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w gminach Parysów (Kozłów, Łukówiec, Poschła, Stodzew, Wola Starogrodzka) i Pilawa (Gocław, Jaźwiny, Niesadna, Pilawa (Żołnierka), Puznówka, Żelazna).

Z kolei na tym obszarze, bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, nie można wywozić świń z gospodarstw i organizowania targów, wystaw i pokazów zwierząt. Obowiązuje tu także obowiązek odkażania pojazdów do przewozu zwierząt.

łk

fot. arch.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama