reklama

Bogumiła Szeląg zasłużona dla Garwolina

Opublikowano: 04 czerwiec 2018, 11:07 Kategoria Aktualności
Bogumiła SzelągSPDzasłużony
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Rada Miasta Garwolina podjęła jednogłośnie uchwałę nadającą pośmiertnie Bogumile Szeląg tytuł ?Zasłużony dla Miasta Garwolina. Założycielka Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom zmarła 14 marca 2018 roku.

Bogumiła Szeląg była pedagogiem.Od 1970 do 1977 roku pełniła funkcję dyrektora Zasadniczej Szkoły Drobiarskiej i Technikum Hodowlanego w Miętnem, gdzie pod jej kierownictwem wybudowana została nowoczesna placówka. Dzięki skutecznemu działaniu i uporowi Bogumiły Szeląg, szkoła nie tylko przetrwała, ale osiągnęła status największego i najbardziej znanego w Polsce Zespołu Szkół Rolniczych. W 1978 roku jako nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem zorganizowała najsilniejszą w garwolińskiej oświacie sekcję NSZZ Solidarność. Następnie, stając wraz z młodzieżą w obronie krzyży usuwanych z sal lekcyjnych, wpisała się na stałe w dzieje i historię placówki. W związku z tymi wydarzeniami nazwisko Pani Bogumiły Szeląg widnieje w Instytucie Pamięci Narodowej w katalogu osób ?rozpracowywanych? przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego.

W swym życiu bez reszty poświęciła się dzieciom i młodzieży, kierując się ich dobrem. Jak mówiła: ?Ja dawno temu otrzymałam wsparcie, więc na zasadzie oddaj dobro, które otrzymałeś, pomagam dzieciom?. Z tym przekonaniem, mając w perspektywie pożegnanie się ze szkołą i młodzieżą, w dniu 27 lutego 1997 roku powołała do życia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Garwolinie, w którym od początku pełniła funkcję Prezesa Zarządu.  Zakładając Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Bogumiła Szeląg za główny cel wyznaczyła sobie pomoc dzieciom potrzebującym wsparcia w pokonywaniu problemów szkolnych, rodzinnych i społecznych. Działała w przekonaniu, że pomoc udzielana dzieciom i rodzinom pozytywnie wpłynie na ich postawy, aspiracje szkolne i życiowe. Wierzyła, iż prowadzona profilaktyka środowiskowa uchroni podopiecznych od wchodzenia w grupy nieformalne, podniesie ich poczucie własnej wartości i ułatwi wejście w dorosłe życie.

reklama


Inicjatywa założenia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom była ogromnym przedsięwzięciem, które owocuje do dziś. Stowarzyszenie jest bowiem najprężniej działającą  tego typu instytucją nie tylko w mieście, ale i na terenie powiatu. W jej struktury wchodzi świetlica profilaktyczno-wychowawcza ?Przystań?, której oddziały znajdują się w każdej z miejskich szkół. Każdego roku niesie pomoc niemal setce dzieci
z terenu miasta. W ramach funkcjonowania świetlicy prowadzone są: codzienne zajęcia edukacyjno-wychowawcze i socjoterapeutyczne, zajęcia warsztatowe z rodzicami, zajęcia w dni wolne od nauki szkolnej. Stowarzyszenie prowadzi także dożywianie dzieci, udziela pomocy materialnej, w tym wyposaża dzieci w pomoce dydaktyczne.

Za swoją życiową postawę, walkę i ogromne serce otrzymała szereg zaszczytnych odznaczeń: Benemereti (Dobrze Zasłużonym) przyznany przez Jana Pawła II za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego; Medal Pro Ecclesia et Pontiffice (Dla Kościoła i Papieża) przyznany przez papieża Benedykta XVI za obronę protestującej młodzieży; Order Odrodzenia Polski przyznany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego; Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego; Medal Polskiej Niezapominajki przyznany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bogumiła Szeląg zmarła w dniu 14 marca 2018 roku.

jd

fot. arch.

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama