reklama

baner projekt 

O siatkarskiej Wildze słów kilka

Opublikowano: 01 wrzesień 2012, 09:49 Kategoria 90 lat GKS Wilgi Garwolin
siatkówka90 lat GKS
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Przez ponad dwie dekady siatkarska sekcja Wilgi Garwolin szkoliła najzdolniejszą młodzież. Podopieczni Edmunda Kopyścia odnosili sukcesy w rozgrywkach juniorskich.

Historia siatkówki pod szyldem garwolińskiej Wilgi to początek lat 80., a dokładniej 1981 rok. Cztery lata wcześniej podopieczni Edmunda Kopyścia z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 rozpoczęli występy w Lidze Okręgowej Seniorów. - Graliśmy wtedy jako SKS Mechanik Garwolin. Nasze zadowalające wyniki sprawiły, że władze Wilgi, z prezesem Zygmuntem Żakiem, utworzyły sekcję siatkówki? wspomina po latach Edmund Kopyść.

Po dwóch latach występów w seniorskiej III lidze władze klubu uznały, że siatkówka na tym poziomie nie będzie dalej finansowana. Sekcja istniała dalej, ale zajęła się trenowaniem młodzieży. W maju 1988 roku garwolińska Wilga zajęła 5. miejsce w Lidze Makroregionalnej juniorów młodszych. Ówczesny skład: Robert Koźlak, Adam Wojciechowski, Radosław Sabak, Arnold Kopyść, Jakubik, Krawczyk, Piotr Wojciechowski, Arkadiusz Bąk, Andrzej Pilarski.

reklama


Rok później Wilga stanęła na najniższym stopniu podium. W Świdniku pokonali Skórzanych Skarżysko 3:0, dwukrotnie przegrali z Czarnymi Radom 1:3 i miejscową Avią 1:3. W składzie pojawił się 16-letni Artur Kaczyński. O rok starszy Arnold Kopyść stawał się wiodącą postacią drużyny. Syn trenera nie spodziewał się wtedy, że za kilkanaście lat będzie czołowym siatkarzem plażowym w Polsce.

W sezonie 1989/1990 udało się powtórzyć sukces brązowego medalu. Nasi ulegli w lidze tylko Czarnym i Avii. Skład: Arnold Kopyść, Artur Kaczyński, Leszek Miernicki, Mariusz Dubiela, Marek Kiliszek, Andrzej Pilarski, Zbigniew Sitaj, Norbert Gos, Marcin Rosa. Garwolińscy zawodnicy upodobali sobie trzecie miejsce, bo w 1991 ponownie stanęli na najniższym stopniu podium.

W kolejnym sezonie zawodnicy zajęli. 6. miejsce na 10 drużyn. W pierwszej szóstce grali wtedy: J. Zboina, L. Mazurek, W. Kaczyński, P. Rogala, M. Rosa, B. Soszka. Rok później Wilga była 4. W 1994 roku w mistrzostwach województwa siedleckiego podopieczni Edmunda Kopyścia wygrali, pokonując w finale Orlęta Łuków 3:0 i Stoczek Łukowski 3:0. Do składu dołączył Daniel Topór. W 1995 roku Wilga w Lidze Juniorów Makroregionu kielecko-lubelskiego była 4., rok później 5. Kadra była wtedy wzmocniona R. Gałązką, P. Baranem i M. Leszkiem.

W kolejnych latach sukcesów było mniej. Po raz ostatni mecz siatkarski Wilga Garwolin zagrała, według informacji Edmunda Kopyścia, w 2005 roku.

Łukasz Korycki

zdjęcia z kroniki prowadzonej przez Edmunda Kopyścia


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież