reklama

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

  reklama

  Sport

  reklama

  Opublikowano: 28 marzec 2024, 07:19
  garwolinrada miastajarosław maczkowski
  Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

  W poniedziałek uchwałą Nr LXXXV/461/2024  Rady Miasta Garwolina został pośmiertnie nadany tytuł „Zasłużonego dla Miasta Garwolina” Jarosławowi Maczkowskiemu - społecznikowi, dziennikarzowi, organizatorowi strajku młodzieży w obronie krzyży w Miętnem w 1984 roku, radnemu Rady Miasta Garwolina.

  Z wnioskiem o uhonorowanie pośmiertnie Jarosława Maczkowskiego wystąpił Jerzy Duchna. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą nadania tytułu. Pamiątkową statuetkę oraz uchwałę podczas sesji z rąk Burmistrz Miasta Garwolina Marzeny Świeczak, Przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Ostolskiego i Wiceprzewodniczącego Marka Mikulskiego odebrała żona Agnieszka Maczkowska wraz z rodziną.

  Inicjator wniosku, Jerzy Duchna odczytał uzasadnienie.  Pan Jarosław Maczkowski całe dorosłe życie był związany z Garwolinem. Znany społecznik, dziennikarz i samorządowiec byt inicjatorem wielu działań i wydarzeń, które odegrały ważną rolę w środowisku Garwolina. Jako uczeń najstarszej klasy w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem, w latach 1983-1984 był jednym z przywódców Obrony Krzyża – na historycznych zdjęciach związanych z tymi wydarzeniami widoczny jest na pierwszym planie; jego relacje ze strajku młodzieży są ważnym źródłem historycznym. Wyrzucony ze szkoły za zaangażowanie w obronę krzyży, maturę zdał w Brwinowie.

  Od 1985 r. pracował w PZU Życie SA w Garwolinie. Od początku istnienia wolnej prasy w powiecie garwolińskim był współpracownikiem pierwszego lokalnego miesięcznika „Ziemia Garwolińska”. W 1993 r. został założycielem i redaktorem naczelnym, a od 1997 r. także wydawcą powiatowego miesięcznika „Głos Garwolina”, wydawanego w latach 1993-2003. Gazeta ta była nagradzana i wyróżniana na konkursach prasy lokalnej.

  Jarosław Maczkowski był radnym Rady Miasta Garwolina, przez 6 lat jej wiceprzewodniczącym (1994-1998 a 2000-2002), przewodniczącym Komisji Budżetowej Rady Miasta (1998-2000), wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ ,,S” pracowników PI .J Życie SA, delegatem na Zjazd Regionu Mazowsze (1998-2002), w 2000 r. otrzymał medal z okazji 10-1ecia Samorządu Terytorialnego.

  Był założycielem i prezesem Garwolińskiej Spółdzielni Budowlano- Mieszkaniowej w Garwolinie, która powstała w 1999 r. – budowa osiedli mieszkaniowych przy ul. Korczaka i Warszawskiej. Jako redaktor naczelny „Głosu Garwolina” zainicjował, organizował i współorganizował wiele akcji kulturalnych, charytatywnych i rozrywkowych dla mieszkańców miasta i powiatu, m.in. w 1996 r. akcja pomocy,, Dla Beaty”, w 1997 akcja patriotyczna sprzedaży flag narodowych, w 1997 r. Marsz Przeciwko Przemocy, w 1998 r. akcja pomocy ,,Dla Barbary”, w 1998 r. impreza kulturalno-rozrywkowa ,,Wracamy do Mazowsza”, koncert zespołów T. Love i Lady Pank, w 1999 r. współorganizacja Festynu Sportowo-Rekreacyjnego w Miętnem, koncert Edyty Bartosiewicz.

  Aktywnie wspierał miejscowy sport – drużyny występujące w garwolińskich rozgrywkach piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, pełnił również stanowisko prezesa MKS (sekcja badmintona), organizował coroczne zawody latawcowe dla dzieci. Gazeta “Głos Garwolina” patronowała drużynie piłkarskiej (Garwolińska Liga Piątek Piłkarskich). w 1999 r. zorganizował Plebiscyt “Głosu Garwolina” na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Garwolińskiego (obchody 460-1ecia powstania Powiatu Garwolińskiego). Był inicjatorem i współorganizatorem l i ll Wyścigu Kolarskiego “Dookoła Powiatu” w 2002 r., 2003 r. i w latach kolejnych. Wspierał działalność Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Garwolinie. Angażował się w życie szkoły i pracę Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 5 w latach 1995-2003, a także działania Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie.

  Był członkiem Komitetu Budowy Pomnika upamiętniającego Obronę Krzyża w Miętnem – uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 20. rocznicę wydarzeń w Miętnem w 2004 r. W 2009 r. dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy Zespole Szkół w Miętnem.

  Przez ponad 10 lat, wydając wraz z rodziną i współpracownikami miesięcznik “Głos Garwolina”, informował społeczność powiatu o istotnych problemach, działalności miejskich i powiatowych instytucji, promował miasto i powiat, ukazując osiągnięcia, rozwój, a także historię oraz życie mieszkańców. Był wydawcą publikacji na temat historii lokalnej (m.in. autorstwa Zbigniewa Gnata- Wieteski) oraz tomików poetyckich, np. wierszy uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie. Pokazywał ciekawych ludzi i zachęcał do nowych inicjatyw. Współpracując z mieszkańcami, dawał szansę rozwoju i pracy dziennikarskiej. Organizując akcje, integrował lokalną społeczność wokół ciekawych i pożytecznych, także w dłuższej perspektywie, przedsięwzięć.

  Odbierając statuetkę i uchwałę Rady Miasta Garwolina żona ś.p. Jarosława Maczkowskiego podziękowała za pamięć i podkreśliła głębokie przywiązanie Zasłużonego do Garwolina i do demokracji.

  garwolin.pl

  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz