Emilia Mazek z nowym rekordem powiatu w półmaratonie

Opublikowano: 17 maj 2016, 07:07 Kategoria Sport
lekkoatletykawilga garwolinemilia mazek

W Białymstoku odbył się 15 maja IV PKO Białystok Półmaraton, w którym wzięła udział rekordowa ilość ? ponad 2300 startujących biegaczy.  Zawody te uzyskały od Europejskiej Federacji LA certyfikat 3 gwiazdek i z roku na rok stają się coraz popularniejsze.

W kategorii kobiet bieg ukończyło 439 biegaczek. Zwyciężyła z nowym rekordem trasy Irina Somowa z Białorusi ? 1.13.32s przed Oigo Christine moraa Kenia ? 1.15.48s i Polką Olga Trzaskalską ? 1.16.33s z UMCS Lublin. Na wysokim 15. miejscu została sklasyfikowana, debiutująca na tym dystansie, Emilia Mazek z Wilgi Garwolin, która ustanowiła nowy rekord powiatu  w czasie 1 godziny, 33 minut i 30 sekund.

Wynik ten jest lepszy o prawie dwie minuty od dotychczasowego rezultatu Sylwii Głowali (również Wilga). - Emilia rozpoczęła ten bieg ostrożnie  za pacemekerem na czas  ok. 1 godz.35 min., ale po przebiegnięciu 15 kilometrów uznała, że stać ją na lepszy wynik, więc mimo niesprzyjającego wiatru przyspieszyła i dystans 21 km i 97,5m pokonała  w czasie nowego rekordu ziemi garwolińskiej. Emilka ma duże predyspozycje wytrzymałościowe, więc zwiększymy objętość treningów i będę ją namawiał do startu na królewskim dystansie 42 km i 195 m ? mówi trener Stanisław Buszta.

Wśród mężczyzn zwyciężył Kenijczyk Silas Too w czasie 1 godziny 5 minut i 38 sekund.