czan ad block test

Zakładam firmę, czy przyda mi się rachunek firmowy?

Opublikowano: 21 grudzień 2016, 11:26 Kategoria Rozmaitości

Rachunek bankowy jest niezbędny każdej firmie – nie ma znaczenia jej wielkość czy miesięczny obrót. Jeżeli na dniach złożysz wniosek o założenie działalności gospodarczej, to już dziś dowiedz się, jakie korzyści płyną z posiadania firmowego rachunku bankowego.

Być może słyszałeś, że jako mikroprzedsiębiorca nie musisz mieć osobnego, dedykowanego firmie rachunku bankowego. To prawda – możesz korzystać z dotychczasowego, czyli przeznaczonego dla klientów indywidualnych. Zdecydowana większość banków przystaje na takie rozwiązanie, choć musisz wiedzieć, że pracownicy banku – prędzej czy później – będą namawiać się na założenie konta firmowego. Dlaczego warto się zdecydować? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych korzyści wynikających z podjęcia takiej decyzji.

Rozdzielenie wydatków firmowych od osobistych
Posiadanie dodatkowego, dedykowanego działalności gospodarczej rachunku bankowego pozwala zapanować nad finansami firmy. Jest to szczególnie ważne, jeżeli miesięcznie będziesz wystawiał całkiem sporą ilość faktur. Ponieważ niektóre banki – wraz z dostępem do rachunku bankowego – dają klientom dostęp do specjalnej platformy wyposażonej w program do fakturowania, możliwe jest bieżące monitorowanie wpływów i reagowanie na wszelkie opóźnienia czy to klientów, czy kontrahentów.

Rozdzielenie wydatków finansowych od osobistych pozwala również lepiej zarządzać pieniędzmi firmy. Jeżeli na koncie pozostaje nadwyżka, to możesz pomyśleć np. o założeniu lokaty (aktualny ranking takich produktów znajdziesz pod tym adresem internetowym: https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych). Firma potrzebuje dodatkowej gotówki na zakup choćby nowoczesnych urządzeń? Szacując przychody, będziesz wiedział, o jaką kwotę powinieneś zawnioskować w banku. Co więcej, mając rachunek firmowy, możesz liczyć, że wniosek o kredyt złożysz przez internet – niektóre banki proponują przy tym kredyt dla przedsiębiorców już od pierwszego dnia działalności (zobacz więcej: https://www.ideabank.pl/kredyt-firmowy-na-start-od-1-dnia-dzialalnosci).

Szybko rozliczysz się z urzędami

Korzystając z tradycyjnego, przeznaczonego dla osób indywidualnych rachunku bankowego, możesz słono zapłacić za przelewy do urzędu skarbowego i ZUS-u. Ponieważ takie przelewy będziesz wykonywał co miesiąc, dobrze, abyś nie musiał za nie płacić. W przypadku rachunków firmowych przelewy do urzędu skarbowego czy ZUS-u są najczęściej bezpłatne. Niektóre banki uzależniają nawet wykonanie przez przedsiębiorcę takich przelewów w ciągu miesiąca od opłat naliczonych za prowadzenie rachunku bankowego i obsługę karty płatniczej – ci, którzy zlecą płatność, zostaną zwolnieni z opłat.

Nie będziesz miał kłopotu ze otrzymaniem zwrotu nadpłaconego podatku

Zdarza się, że urząd skarbowy nie chce zwrócić przedsiębiorcy nadpłaty podatku VAT na jego osobiste konto, i to nawet wówczas, gdy jest ono zgłoszone również jako konto firmowe. Jeżeli nie chcesz mieć takich problemów, to najlepiej, abyś już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej miał dostęp do firmowego rachunku bankowego.

Ponieważ oferta jest bardzo duża – w każdym banku znajdziesz co najmniej jeden rachunek bankowy dedykowany przedsiębiorcom – to warto, abyś skorzystał z aktualnego rankingu takich produktów. Zajrzyj choćby do tego rankingu: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych.

Łatwiej będzie ci o kredyt

Posiadając rachunek firmowy, bank będzie miał szybki wgląd do twoich dochodów i ponoszonych w związku z prowadzoną działalności gospodarczą opłat. Efekt? Jeżeli będziesz ubiegać się o kredyt, to będziesz mógł złożyć wniosek przez internet i dodatkowo nie będziesz musiał dostarczać wyciągów z banku. To o tyle korzystne z twojego punktu widzenia rozwiązanie, że decyzję kredytową dostaniesz niemal natychmiast.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.