czan ad block test

Jak lata się w tunelu aerodynamicznym?

Opublikowano: 21 październik 2016, 07:14 Kategoria Rozmaitości

Tunel aerodynamiczny to interesująca alternatywa dla sków spadochronowych, ale także loty w nim stosowane są jako ich uzupełnienie. Dzisiaj obiekty tego rodzaju dostępne są w kilku miastach w kraju i ciągle powstają nowe.

Najczęściej tunele aerodynamiczne kojarzymy z badaniami aerodynamiki, ale mają one również inne zastosowanie. Głównym elementem tunelu jest wentylator, który jest w stanie rozpędzić strugi powietrza do zawrotnych prędkości. Aerotunele stosowane do lotów są pionowe i wykończone szklaną tubą oraz specjalną siatką. Stojący na siatce uczestnik lotu jest w stanie oderwać się od niej wtedy, gdy wentylatory zostaną włączone – są one w stanie rozpędzić powietrze nawet do 300 kilometrów na godzinę!

Swobodne spadanie w aerotunelu

Latanie w tunelu aerodynamicznym jest podobne do swobodnego spadania ze spadochronem podczas, ale jednocześnie nie ma potrzeby korzystania w tym celu z samolotu oraz specjalistycznego sprzętu – spadochronów, automatów spadochronowych.

Swobodne spadanie ma miejsce od razu po opuszczeniu samolotu i trwa aż do momentu otwarcia czasy spadochronowej – około 30-60 sekund w zależności od wysokości wyskoku. Jest to niewątpliwie najbardziej emocjonujący moment skoku, który wyzwala ogromne ilości adrenaliny, ale nie tylko wtedy można odczuć na swojej skórze zawrotną prędkość pędzącego powietrza. Dzięki lotom w tunelu aerodynamicznym można doświadczyć tego samego odczucia, ale bez konieczności tradycyjnego skoku spadochronowego.

Kto może skorzystać z lotu w tunelu?

Zasadniczo loty w tunelach aerodynamicznych są dostępne praktycznie dla każdego zainteresowanego. Nie wymagają one wcześniejszych przygotowań, badań lekarskich czy specjalnych umiejętności. Przed wejściem do tunelu otrzymuje się kombinezon, a także akcesoria, a potem przechodzi się przez krótkie przeszkolenie prezentujące zasady postępowania oraz komendy.

Najmłodszy uczestnik lotów w tunelu aerodynamicznym miał 2 lata, z kolei ten najstarszy – 93 lata. Latać mogą zatem kobiety i mężczyźni, seniorzy i juniorzy, ci, którzy obawiają się skoków spadochronowych, ale chcą poznać uczucie latania, a także ci, którzy szukają adrenaliny. Loty mogą być także wstępem do dalszej przygody ze spadochronami oraz sposobem na doskonale swoich umiejętności, także grupowo, ponieważ w większych tunelach może zmieścić się nawet kilkanaście osób jednocześnie.

Ile kosztuje lot w tunelu aerodynamicznym?

Ceny lotów nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Są przy tym znacznie tańsze od skoków spadochronowych, ponieważ ich ceny rozpoczynają się od około 250 złotych za lot trwający 3 minuty. Chociaż może się wydawać, że to wysoka cena za tak krótki czas, to jednak w porównaniu do swobodnego spadania ze spadochronem lata się dłużej i taniej. Można także wykupić więcej lotów dla siebie lub bliskich i tym samym zapłacić za nie jeszcze mniej.

Dzisiaj w Polsce działa kilka tuneli aerodynamicznych. Najnowocześniejszy z nich znajduje się w Warszawie – to Flyspot, gdzie działa Profly, firma specjalizująca się w organizacji lotów oraz imprez z lotami w roli głównej. Ceny lotów w Profly rozpoczynają się od 249 złotych. Rezerwację można wykonać przez internet pod adresem: https://profly.pl.

Komentarze  

+1 #4 latanie czy unoszenie sięTycia 2016-10-24 13:33
Tak się zastanawiam czy mamy tu do czynienia z przypadkiem latania czy unoszenia się?
Cytować
0 #3 FlyspotSymulator 2016-10-24 00:10
Zamiast tunelu to lepiej wybrać się do FlySpota na symulator Boeinga 737 ;)
Cytować
+1 #2 Świetna rozrywkaSylwana 2016-10-22 11:35
Latałam w najbardziej doświadczonym i pierwszym w Polsce tunelu aerodynamicznym w Lesznie. Powiem, że nie spodziewałam się, że ta atrakcja tak bardzo mi się spodoba, pierwszy raz czułam jakie to uczucie latać.
Cytować
0 #1 PolecamOna 2016-10-21 08:45
Super sprawa, polecam :) na poczatku jest trochę cieżko ale ogolnie świetne doświadczenie :D
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.