reklama

Polki umierają za często - zmień to!

Opublikowano: 27 lipiec 2011, 16:56 Kategoria Rozmaitości
sanepidrak szyjki macicybadania
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Polska należy do krajów europejskich o najwyższym poziomie zachorowalności i umieralności kobiet z powodu raka szyjki macicy. Czarne statystki mogą zmienić regularne badania i właśnie to promuje garwoliński sanepid.

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolinie we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy i Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie prowadzi promocję badań przesiewowych w kierunku wykrycia raka szyjki macicy i raka piersi.

reklama


 

Program przewiduje badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat oraz badania piersi dla kobiet w wieku 50-69 lat. Udział tych populacji w badaniach profilaktycznych, może w istotny sposób przyczynić się do obniżenia wskaźnika umieralności kobiet z powodu nowotworów piersi i szyjki macicy.

Analizy statystyczne za 2009 rok wskazują, że w całym województwie mazowieckim, badania oferowane w ramach omawianych programów wykonało jedynie: 18,66 proc. kobiet (badania cytologiczne) i 27,58 proc. (badania piersi). W ubiegłym roku badania cytologiczne wykonało 19,82 proc., a badania piersi 30,63 proc. kobiet objętych populacyjnym programem.

W powiecie garwolińskim jest jeszcze gorzej. W 2009 roku na badania cytologiczne zgłosiło się 18,95 proc. kobiet objętych programem, na badania piersi - 24,67 proc. W 2010 roku wskaźniki te były na poziomie: 17,30 proc. dla badań cytologicznych i 29,38 proc. dla badania piersi. Sukcesem realizacji programów profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i wczesnego wykrywania raka piersi będzie wykonalność badań przez kobiety na poziomie 70% populacji programowej.

Podejmowane dotąd, wielokierunkowe działania edukacyjne i organizowane akcje badań profilaktycznych dają jeszcze niewielkie wskaźniki wzrostowe wykonywanych badań. Są one nadal dalekie od tych oczekiwanych, co powinno skłaniać nas do dalszych inicjatyw podnoszących świadomość społeczeństwa w zakresie dbania o swoje zdrowie.

Natomiast każda kobieta powinna być odpowiedzialna za swoje zdrowie, gdyż jest ono podstawą dobrego funkcjonowania rodziny, pracy zawodowej i realizacji własnych zamierzeń życiowych. Postawienie tych celów w odwrotnej kolejności może stworzyć sytuację, kiedy diagnoza jest zbyt późna, a możliwości wyleczenia bardzo ograniczone.

Stwierdzenie choroby nowotworowej w jej wczesnym stadium daje szansę pełnego wyleczenia. Dlatego badania piersi i narządu rodnego należy wykonywać systematycznie. Kobieta od 35 roku życia, mammograficzne badania piersi powinna wykonywać raz na dwa lata, bezwzględnie jeżeli w rodzinie matka lub siostra chorowały na raka piersi. Badanie USG piersi należy wykonywać jeden raz w roku, od 25 roku życia. Cytologię raz na trzy lata, lub częściej, jeżeli tak zaleci lekarz specjalista. USG narządów płciowych jest wskazane przy każdym badaniu ginekologicznym, nie rzadziej jednak niż co dwa lata.

Nie należy bać się wyników badań profilaktycznych, należy mieć świadomość konsekwencji ich nie wykonywania. Dlatego, każda kobieta w hierarchii ważnych spraw i obowiązków, na pierwszym miejscu powinna postawić swoje zdrowie, które w następnej kolejności zapewni jej realizację swoich marzeń i da szczęście rodzinie.

PSSE Garwolin/ oprac. jd

 

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama