reklama

Solary na kredyt z dopłatą

Opublikowano: 04 lipiec 2011, 20:11 Kategoria Rozmaitości
solaryurząd miastaspotkaniehetman
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Oszczędność energii, a tym samym mniejsze obciążenie dla domowego budżetu. Sama inwestycja mocno jednak uderza po portfelu i zwraca się dopiero po kilku latach. Można jednak otrzymać na nią dofinansowanie. Do takiego programu chce przystąpić Garwolin.

- Chcemy zrealizować w naszym mieście program dotacji do 70 proc. na zakup zestawów solarnych. Jesteśmy jednak tylko pośrednikami. Możemy przekazać informacje, że państwo chcą uczestniczyć i promować tego ekologiczny system ? mówiła Maria Perek, wiceburmistrz Garwolina na dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Miasta z przedstawicielem firmy Hetman, który jest operatorem tego programu.

Na spotkanie przyszło kilkunastu zainteresowanych mieszkańców. Decyzję o przystąpieniu do programu podjęło na razie 11, ale potrzeba przynajmniej 20 osób, żeby program mógł ruszyć.

reklama


- Układy solarne dają za darmo ciepłą wodę i możliwość wspomagania ogrzewania domu, są bardzo ekologiczne. W tym momencie w naszym programie uczestnicy już 180 miast i gmin, wykonaliśmy już ponad 700 montaży zestawów solarnych ? przekonywał Robert Głaszczyk, przedstawiciel firmy Hetman. ? Zbiornik można umieścić w kotłowni, garażu, holu. Raz nawet postawiliśmy w kuchni, obok lodówki ? wyjaśniał. O zaletach systemów solarnych jest przekonanych wiele osób, także z naszego regionu. - Solary mamy od roku, ale już teraz widzimy dużą oszczędność energii. Latem w ogóle nie używamy gazu, bo temperatura wody dochodzi nawet do 70 stopni Celsjusza, a zimą przy 20 stopniach Celsjusza musimy ją dogrzać, wykorzystując przy tym jedynie połowę gazu niż wcześniej- zaznaczyła Sylwia z Garwolina.

W programie mogą uczestniczyć osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Można otrzymać maksymalną dotację do 70 proc. Pierwsza część dotacji do 45 proc. to dopłata do kredytu na zakup i montaż zestawów solarnych udzielana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Druga część dotacji do 25 proc. udzielana jest przez operatora programu, w tym wypadku firmę Hetman. Całościowy koszt zakupu i montażu wynosi w rodzinie pięcioosobowej przykładowo 17 900 zł, jednak po otrzymaniu dotacji koszt dla klienta redukuje się do 7 500zł.

Kolektory objęte są również gwarancją od niekorzystnych zjawisk atmosferycznych jak śnieg, czy grad, a firma wykonuje bezpłatnie projekt i kosztorys. Jest jednak pewne ?ale?? Po pierwsze dotacja w wysokości 70 proc. to maksimum. Przy mniejszych inwestycjach otrzymana dotacja może być niższa. Po drugie od otrzymanej dotacji z NFOŚiGW trzeba będzie na koniec roku zapłacić 18 proc. podatek. Dochodzi także konieczność zaciągnięcia kredytu w Banku Ochrony Środowiska lub każdym banku spół dzielnym ? prowizja dla banku wynosi około 2 proc., a oprocentowanie około 8-9 proc.

Na dzisiejszym spotkaniu nie uzbierała się odpowiednia liczba chętnych do udziału w programie, dlatego w najbliższym czasie będzie zorganizowane kolejne. Zapisać się i uzyskać więcej informacji można w urzędzie miasta w pokoju nr 23.

ks/jd

foto: sxc.hu


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama