reklama

Nie puszczaj życia z dymem

Opublikowano: 31 maj 2011, 10:32 Kategoria Rozmaitości
sanepidpapieroszdrowiepalenie
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

4 tysiące związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji rakotwórczych m.in. tlenek węgla ? gaz powodujący zaczadzenie, aceton ? trujący rozpuszczalnik organiczny, naftalina ? środek przeciw molom, nikotyna ? silna trucizna, uzależnia jak narkotyk, arsen ? trujący metal ciężki, piren ? związek silnie trujący. Brzmi nieźle, prawda? A to wszystko w jednym papierosie.

Badania wykazały, że dym tytoniowy uszkadza błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, ma właściwości alergizujące, toksyczne działa na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy oraz na wszystkie narządy i tkanki.

Mimo to w Polsce palacze wciąż stanowią bardzo dużą grupę. Pali 30 proc. kobiet w wieku 20-40 lat. Badania wskazują, że co dziesiąta kobieta w średnim wieku (35-64 lata), paląca papierosy, umrze przedwcześnie. Swoim uzależnieniem zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i nerek. Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym przyczynia się do zwężania naczyń krwionośnych oraz wzrostu ciśnienia krwi, co obciąża serce.

reklama



 

Papieros kontra twoje dziecko

Kobiety palące w czasie ciąży szkodzą swojemu dziecku. Wiedza o tym jest dość powszechna, a mimo to 25 proc. kobiet nie rzuca palenia nawet na te 9 miesięcy. Lista konsekwencji jest bardzo długa. Kobiety palące częściej rodzą martwe dzieci. Dym tytoniowy może być przyczyną nieprawidłowego przebiegu porodu oraz poronienia, może spowodować ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu, prowadzi do spowolnienia wzrostu płodu ? dziecko rodzi się mniejsze i gorzej rozwinięte oraz przyczynia się do tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej.

Dzieci urodzone przez palące matki cechują się gorszym rozwojem psychofizycznym oraz sprawiają więcej kłopotów wychowawczych, mogą też urodzić się z objawami zespołu odstawienia nikotynowego. Dzieci są wtedy bardziej płaczliwe, niespokojne, gorzej śpią, mają zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego. Pozostaje u nich tolerancja nikotyny, co w przyszłości spowoduje łatwiejsze uzależnianie się od palenia papierosów.

Rzuć na zdrowie

Światowy Dzień bez Tytoniu to najlepsza okazja, żeby rzuć palenie. Raz a dobrze. Nie będzie to łatwe, szczególnie, jeśli na któreś z tych pytań odpowiesz twierdząco: budzisz się w nocy ?na papierosa?? Zapalasz papierosa w pierwszych minutach po przebudzeniu? Dużo palisz?

Jesteś uzależniony. Prawdopodobnie oprócz silnej woli będzie potrzebne leczenia z udziałem specjalistów. Organizm pozbawiony substancji uzależniającej ? nikotyny, może zareagować przykrymi objawami: stanami depresyjnymi, bezsennością, drażliwością, frustracją lub gniewem, stanami lękowymi, trudnościami w koncentracji, niepokojem, obniżeniem częstości tętna, wzmożonym apetytem i wzrostem wagi ciała. Takie objawy często powodują u osoby rzucającej palenie zniechęcenie i powrót do nałogu. Współczesna farmakologia daje coraz więcej możliwości leczenia uzależnienia i objawów odstawienia papierosów.

Chcesz rzucić palenie? Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub skorzystaj z:

Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym

801 108 108

www.jakrzucicpalenie.pl

PSSE Garwolin/oprac. jd

foto sxc.hu/valikras

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama