reklama

Razem, ale osobno – jak rozdzielność majątkowa wpływa na wspólne finanse?

Opublikowano: 19 marzec 2024, 11:30 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Podpisanie umowy rozdzielności majątkowej zajmuje kilka sekund, ale zmienia całe życie. Dotyczy to zwłaszcza zarządzania finansami, o których małżonkowie decydują osobno. Czym dokładnie jest intercyza i jakie są jej konsekwencje? Wyjaśniamy, o czym mogą samodzielnie decydować małżonkowie (w kwestii finansów), którzy podpiszą umową rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

Czym jest intercyza?

Intercyza to potoczna nazwa umów, które zawierają zarówno osoby będące w związku małżeńskim, jak i te zamierzające w niego wstąpić. W tym drugim przypadku przyszły mąż i żona muszą oświadczyć w akcie notarialnym, kiedy planują wziąć ślub.

Umowy majątkowe małżeńskie zawiera się u notariusza. Najpopularniejsza z nich to taka, która wyłączą ustawową wspólnotę między małżonkami. Jednak do umów tych zalicza się również:

reklama


  • umową rozszerzającą wspólnotę majątkową – na jej mocy do majątku wspólnego należy wtedy mienie, które na mocy prawa było własnością tylko jednego małżonka. Taką umowę zawiera się np. aby objąć wspólnotą majątkową np. odziedziczone nieruchomości czy   pieniądze;
  • umowę przywracającą wspólność majątkową – umowę rozdzielności majątkowej można „cofnąć”. Wystarczy wtedy kolejna wizyta u notariusza i podpisanie aktu notarialnego;
  • umowę ograniczającą wspólność majątkową – małżonkowie mogą postanowić, że wyłączają ze wspólnoty majątkowej niektóre składniki majątku.

Umowa rozdzielności majątkowej – jak ją zawrzeć?

W tym celu wystarczy umówić się na wizytę w kancelarii notarialnej. Małżonkowie powinni zabrać na nią skrócony odpis aktu małżeństwa. Natomiast w przypadku tych, którzy dopiero zamierzają zawrzeć związek małżeński, konieczne jest oświadczenie w akcie notarialnym. Narzeczeni oświadczają, kiedy planują wziąć ślub.

Podpisanie intercyzy u notariusza kosztuje ok. 550 zł. Na cenę tę składa się taksa notarialna (400 zł + VAT) oraz koszty wypisów. Postanowienia zawarte w intercyzie wchodzą w życie z chwilą jej podpisania przez obu małżonków (lub przyszłych małżonków).

W wyjątkowych sytuacjach rozdzielność majątkową orzeka sąd. Może do tego dojść np. w przypadku przedłużającej się sprawy rozwodowej.

Umowa rozdzielność majątkowej małżeńskiej – każdy sobie rzepkę skrobie

Umowa rozdzielności majątkowej małżeńskiej przekłada się na finanse małżonków. Każdy z nich zarabia na siebie, może samodzielnie decydować, na co wydaje swoje pieniądze i jakie zobowiązania zaciąga. Natomiast małżonkowie podlegający wspólności majątkowej mają w tej kwestii ograniczone możliwości. Nie mogą oni np. pożyczać większych kwot od banku (zwykle powyżej 50 tys. zł) bez zgody współmałżonka.

Sytuacja zmienia się po podpisaniu intercyzy. Dzięki niej mąż i żona mogą bez zgody, a nawet wiedzy drugiego inwestować i zaciągać kredyty.

Rozdzielność majątkowa a zdolność kredytowa – o czym warto wiedzieć?

Rozdzielność majątkowa a kredyt gotówkowy to kwestia, która wzbudza największą ciekawość przyszłych kredytobiorców.

W przypadku wyłączenia wspólnoty majątkowej można samemu wziąć kredyt, ale trzeba też samodzielnie go spłacać – współmałżonek nie jest to tego zobowiązany. By zaciągnąć takie zobowiązania, wystarczy udać się do banku, a podczas składania wniosku kredytowego oświadczyć, że w związku małżeńskim panuje ustrój umownej rozdzielności majątkowej.

Intercyza to jednak nie przeszkoda, aby mąż i żona wzięli wspólny kredyt. Małżonkowie są wtedy traktowani przez bank jak dwie obce osoby chcące pożyczyć pieniądze.

Więcej o samym kredycie gotówkowym przeczytasz na https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-kredyt-gotowkowy/.

Czy rozdzielność majątkowa zwiększa zdolność kredytową? Niekoniecznie

Jeżeli jeden ze współmałżonków zarabia mniej od drugiego, a dodatkowo zdarzyły mu się potknięcia finansowe (co odbiło się na historii w BIK), negatywnie wpływa to na wspólną zdolność kredytową. W tej sytuacji ten małżonek, który ma wyższe dochody i do tej pory był wzorowym kredytobiorcą, ma większe szanse na zaciągnięcie kredytu. Umowa rozdzielności majątkowej może być wtedy jedynym sposobem na pożyczenie pieniędzy z banku.

Należy jednak pamiętać, że wyższe dochody to większe szanse na przyznanie kredytu. W przypadku wspólności majątkowej bank, wniosek kredytowy, bierze pod uwagę zarobki męża i żony. W ten sposób zwiększa się zdolność kredytowa – można pożyczyć więcej pieniędzy.

Kiedy warto pomyśleć o intercyzie?

Na wyłączenie ustawowej wspólności majątkowej często decydują się przedsiębiorcy. Dzięki temu prowadząc biznes i zaciągając kredyty, odpowiadają za ich spłatę tylko swoim majątkiem. W ten sposób w przypadku problemów finansowych egzekucji podlegać będzie wyłącznie mienie małżonka-przedsiębiorcy. Drugi współmałżonek może czuć się spokojnie – nie dotkną go reperkusje związane z niespłaconymi długami.

Ustrój majątkowy w małżeństwie wpływa na podejmowanie przez małżonków decyzji finansowych. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest jego zmiana. Bywa, że rozdzielność majątkowa to jedyny sposób na to, aby jeden z małżonków mógł wziąć kredyt.  Należy jednak wtedy pamiętać, że będzie on jedyną osobą zobowiązaną do jego spłaty.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama