reklama

5 najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Naucz się je rozpoznawać!

Opublikowano: 10 lipiec 2023, 16:36 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego nie są rodzicom obce. Większość maluchów chociaż raz zmagała się z taką infekcją. Jeśli jesteś świadomym rodzicem, dbającym o zdrowie swojego dziecka, koniecznie dowiedz się, czym wyróżniają się najczęściej diagnozowane choroby zakaźne w młodym wieku. Dzięki temu szybciej zareagujesz, jeśli dojdzie do ich rozwoju!

Diagnostyką i leczeniem chorób zakaźnych u dzieci zajmuje się pediatra i to właśnie do niego najlepiej udać się w momencie zaobserwowania niepokojących objawów. Jednak znajomość objawów chorób takich jak szkarlatyna czy świnka pomogą szybciej zareagować na rozwijającą się infekcję. Poznaj ich 

Rumień nagły, czyli tzw. trzydniówka

Infekcja wirusowa, na którą chorują zwykle dzieci w wieku 6-15 miesięcy. Pierwszym objawem jest powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, po czym po około 24 godzinach do obrazu klinicznego dołącza wysypka. Ma charakter plamisto-grudkowy o zmiennym zabarwieniu. Najpierw pojawia się na twarzy, jednak później rozprzestrzenia się na całe ciało. Gorączka zwykle nie przekracza 38,5 stopni C.

reklama


Ospa wietrzna

Infekcja wirusowa zwykle dotycząca dzieci w wieku 5-9 lat. Możesz rozpoznać ją po charakterystycznej wysypce. Przybiera postać drobnych, nieregularnych, rumieniowych plamek, grudek, pęcherzyków wypełnionych płynem, które zasychają, tworząc swędzące strupki. Najpierw wysypka pojawia się na skórze głowy i tułowiu, konsekwentnie schodząc niżej. Towarzyszą temu objawy grypopodobne. 

Szkarlatyna, czyli płonica

Infekcja bakteryjna, którą najczęściej diagnozuje się u dzieci w wieku 4-6 lat, głównie w miesiącach zimowych. Rozpoczyna się wymiotami, dreszczami i wysoką gorączką sięgającą nawet 40 stopni C. Dzieci są apatyczne i w wielu przypadkach skarżą się na silny ból gardła. Charakterystyczna jest tutaj najdrobniejsza ze znanych, czerwona plamkowa lub plamkowo-grudkowa wysypka. Pojawia się w ciągu 12-26 godzin od wystąpienia pierwszych objawów, najpierw w okolicy szyi i obojczyków.

Odra

Infekcja wirusowa rozpoczynająca się gorączką, objawami nieżytu dróg oddechowych i zapaleniem spojówek. Początkowo może przypominać zwykłą grypę, jednak w ciągu kilku dni temperatura ciała może wzrosnąć nawet do 40 stopni C, pojawiają się też białe plamki na błonie śluzowej policzków. Wysypka na reszcie ciała wygląda jak duże, białe stany zapalne otoczone czerwoną obwódką. Choroba najczęściej dotyczy niemowląt (przed szczepieniem) oraz dzieci i młodzieży do 15. roku życia.

Świnka

Infekcja wirusowa przebiegająca z bolesnym obrzmieniem ślinianek oraz węzłów chłonnych szyjnych. Szerzy się drogą kropelkową i dotyczy głównie dzieci w wieku 5-9 lat. Początkowo pojawiają się: niezbyt wysoka gorączka, dreszcze, ból gardła, po czym rozwija się wspomniany obrzęk szyi. To jedna z niewielu chorób wieku dziecięcego, niedająca żadnej wysypki. Jest jednak wyjątkowo groźna dla chłopców. Jeśli dojdzie do zapalnego obrzęku jąder, wzrasta ryzyko niepłodności w późniejszym wieku.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama