reklama

Kuleczkowanie stali

Opublikowano: 29 grudzień 2022, 15:17 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Marzysz o idealnym wykończeniu powierzchni? Pora na kuleczkowanie! Taka obróbka wykańczająca zapewni stalowym powierzchniom odporność na korozję — zarówno wżerową i naprężeniową oraz piękny efekt na długie lata.

Co to jest kuleczkowanie stali? 

Kuleczkowanie stali to bardzo skuteczna metoda wykańczania powierzchni. Jest o wiele bardziej skuteczna i efektowna niż piaskowanie. Kuleczkowanie stali przygotowuje powierzchnie do nakładania kolejnych powłok, zwiększa twardość powierzchni przedmiotu, a także powoduje zmniejszenie jej chropowatości. Obrabiany metal uzyskuje w ten sposób jednolitą barwę i satynowe wykończenie powierzchni. Wszystko dzięki oczyszczeniu powierzchni obrabianego metalu, które usuwa w ten sposób nawet przebarwienia powstałe po spawaniu. Ta metoda obróbki i wykańczania powierzchni bywa także nazywana zamiennie szkiełkowaniem. Kuleczkowanie najczęściej jest używane do powierzchni ze stali nierdzewnej i aluminiowych. 

Nazwa kuleczkowanie pochodzi od narzędzia, którego używa się w tym procesie. Ma ono kształt kuli. Na obrabiane powierzchnie kierowane są kulki o różnej wielkości. Dzięki odpowiedniej prędkości (od 50 do 180 m/s) kulki odpowiednio obrabiają materiał. 

reklama


Jak wygląda kuleczkowanie? 

Proces kuleczkowania zazwyczaj poprzedza i kończy odpowiedni proces chemiczny. Przed rozpoczęciem szkiełkowania należy umyć i odtłuścić powierzchnię, przy użyciu odpowiednio dobranych środków chemicznych. Następnie w razie potrzeby przeprowadzany jest proces trawienia, a dopiero potem kuleczkowanie. Po zakończeniu procesu wykonuje się jeszcze pasywację. Kuleczkowanie stali wykonuje się w pomieszczeniu przygotowanym do tego. Gwarantuje to odpowiednią czystość i najwyższą jakość obróbki. Stosowane są też różne gradacje ścierniwa — dopasowywane są one do stopnia wykończenia wyrobu. Do kuleczkowania wykorzystuje się często mikrokulki szklane, które zapewniają najlepszy efekt wizualny (stąd też nazwa szkiełkowanie). Najlepsze efekty można osiągnąć przy powierzchni bez rys oraz uszkodzeń. 

Zalety kuleczkowania 

Ten proces ma wiele zalet. Przede wszystkim kuleczkowanie stali pozwala na uzyskanie gładkiego efektu na powierzchni. Nie rozciąga materiału, a także zwiększa jego wytrzymałość. Idealnie przygotowuje powierzchnię do dalszej pracy z nimi jak nakładanie kolejnych powłok. A co najważniejsze idealnie zabezpiecza materiał przed korozją. Powierzchnia poddana kuleczkowaniu uzyskuje jednolity kolor. Ten proces nie jest też tak inwazyjny, jak piaskowanie — pozwala odpowiednio zadbać o powierzchnię bez ryzyka jej uszkodzenia.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama