reklama

Filc – jak powstanie, rodzaje i zastosowanie

Opublikowano: 25 listopad 2022, 10:49 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Filc to wszechstronny i uniwersalny materiał, który znajduje zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i wielu branżach przemysłu. Jest jednym z najstarszych tworzyw naturalnych znanych niemal od początku istnienia ludzkości i cieszy się dużą popularnością aż do dzisiejszych czasów. Wyróżnić można kilka jego rodzajów, które różnią się właściwościami, procesem produkcji, a także przeznaczeniem. Dowiedz się o nim nieco więcej!

Jak powstaje filc?

Filc jest produktem włókienniczym, który jednak różni się od tradycyjnych dzianin i tkanin, między innymi sposobem łączenia włókien. Produkuje się go metodą spilśniania, do której potrzeba jest para wodna oraz wysoka temperatura. Aby otrzymać filc, masa włókien musi przejść kilka etapów, których celem jest lepsze zespojenie się ze sobą poszczególnych elementów – między innymi ugniatania, ściskania i pocierana. W efekcie powstaje gruba, zwarta włóknina o charakterystycznych właściwościach. Filc występuje w kilku odmianach. Igłowy może być wytwarzany z naturalnych i syntetycznych włókien, takich jak poliester i polipropylen. Można go produkować także z innych wytrzymałych materiałów, na przykład z nomexu, aramidu czy kevlaru. Produkcja tego rodzaju filcu polega na przebijaniu tkaniny specjalnymi igłami, które następnie przeciągają włókna przez warstwę i przyczyniają się do jej wiązania. Innym rodzajem jest filc wełniany – to najbardziej tradycyjna jego odmiana, którą produkuje się z włókien wełnianych. Cały proces polega na działaniach mechanicznych i chemicznych, które zachodzą w wilgotnym środowisku i przyczyniają się do powstania trwałego materiału. Ostatnim znanym rodzajem jest filc dekoracyjny, który wyróżnia się starannym wykończeniem – między innymi ma gładką powierzchnię i estetyczne krawędzie. Dostępny jest w bogatej gamie kolorystycznej.

Zastosowanie filcu 

Filc znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia oraz branżach przemysłu czy rzemiosła. Jedną z nich jest wyrób mebli tapicerowanych, podczas których powszechnie używa się igłowane filce tapicerskie. Dostępne są one w dwóch odmianach – żywicznej oraz polipropylenowej. Filc wykorzystuje się w izolacji akustycznej – między innymi do wyciszania urządzeń i maszyn oraz do ochrony nóg mebli czy elementów drewnianych. Uszczelki z filcu także cieszą się dużą popularnością, dzięki temu, że materiał ten jest sprężysty i elastyczny. Ponadto materiał ten ogranicza straty ciepła oraz chroni przed chłodem, dlatego znajduje się w ubraniach lub obuwiu. Wykonuje się z niego podkładki pod gorące naczynia do kuchni. Jako tworzywo elastyczne jest dobrym amortyzatorem. Dzięki temu, że jest odporny na działanie olejów i wody, używa się go do filtrowania. Filc to także dobry wybór do ostatecznego polerowania różnych powierzchni – właśnie dlatego często znajduje się w polerkach warsztatowych. Co więcej, wchłania duże ilości olejów i może je stopniowo uwalniać, dzięki dużej ilości zamkniętych kanalików włosowatych, co sprawia, że zapewnia doskonałe smarowanie. 

reklama


 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama