reklama

Jak dopasować komin do kotła?

Opublikowano: 05 lipiec 2022, 13:24 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Właściwy wybór systemu kominowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych, aby sięgnąć po rozwiązanie dopasowane do kotła. Dowiedz się, o czym należy pamiętać.

Wskazówki na dobry począte

Można spotkać się z opiniami, że komin gazowy musi być koniecznie wykonany ze stali. To jednak nieprawda. Dziś na rynku nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym również ceramiczne kominy systemowe doskonale pasują do różnego rodzaju urządzeń grzewczych. Przed dokonaniem wyboru należy jednak przeanalizować specyfikację techniczną i ustalić, czy materiał będzie uniwersalny lub przystosowany do konkretnego kotła.

Do najważniejszych kryteriów należy średnica przewodu kominowego. Konstrukcje o dużych średnicach najczęściej funkcjonują z kotłami węglowymi, lecz z gazowymi – nie zawsze. Natomiast niewłaściwy dobór komina może znacznie obniżyć sprawność urządzenia.

reklama


Gotowy komin

Gotowy system kominowy stanowi konstrukcję, która składa się z elementów prefabrykowanych. Za wyborem tej opcji przemawia głównie wygoda. W wielu przypadkach komin można z łatwością dopasować do kotła i sięgnąć po rozwiązanie, które zapewni komfort domownikom. Kolejnym atutem jest estetyka, gdyż oferta sprawdzonych firm obejmuje konstrukcje wykończone na rozmaite sposoby.

Ponadto łatwość montażu sprawia, że gotowe rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych kominów, które coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi konstrukcjami.

Najważniejszym elementem gotowego systemu jest wkład kominowy, a ten obejmuje rury ceramiczne lub kamionkowe. Ich długość wynosi maksymalnie 66 cm, natomiast średnica nie więcej niż 30 cm. Na rurach znajdują się obejmy, natomiast obudowa zewnętrzna jest wykonana z lekkich, lecz solidnych materiałów – najczęściej z pustaków. Warto również zwrócić uwagę na właściwą izolację. Może być to np. wełna mineralna, umieszczana pomiędzy wkładem a obudową.

Stalowe czy ceramiczne kominy systemowe?

Zarówno stalowe, jak i ceramiczne kominy systemowe to dziś uniwersalne konstrukcje o dużej wytrzymałości na działanie wysokich temperatur. Bardzo ważną zaletą  jest również odporność na pożary sadzy. Ponadto systemy dobrze znoszą ściskanie oraz działanie fluorków. Oznacza to, że każde z tych rozwiązań może być świetnie dopasowane do kotłów gazowych, tradycyjnych, na pellet czy pieców kondensacyjnych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Niewłaściwie dobrany komin może być przyczyną ochładzania spalin przy wylocie, zaburzeń ciągu na skutek oporów powietrza, zwiększonego zużycia paliwa czy nieprawidłowej pracy automatyki kotła. Pamiętaj więc, aby zawsze stawiać na sprawdzone rozwiązania.

Nie musisz być jednak ekspertem, aby zadbać o bezpieczeństwo konstrukcji i mieszkańców. Wystarczy skontaktować się ze sprawdzoną firmą, która zajmuje się sprzedażą systemów kominowych i sięgnąć po profesjonalne doradztwo. Dzięki temu komfort będzie na wyciągnięcie ręki.

Materiał Partnera


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama