reklama

Jesteś tym, co jesz

Opublikowano: 01 marzec 2022, 10:14 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Prawidłowe odżywianie się, ma kluczowe znaczenie w kontekście utrzymania zdrowia. Wiele dolegliwości swój początek ma właśnie w przypadku nieodpowiedniej diety. Dieta, to nie tylko to co jemy, ale też kiedy i jak. Zachowanie odpowiednich zasad, pozwoli cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do problemów i zaburzeń.

Odpowiednia dieta w zależności od stylu życia

Racjonalna i zbilansowana dieta, powinna zawierać wszystkie konieczne dla organizmu elementy. Chodzi tu o odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów w jej składzie. Bardzo istotne są też wszelkie mikro i makroelementy oraz witaminy. Odpowiednia i korzystna dieta, będzie trochę inna dla każdego. Zależy to od trybu życia, rodzaju wykonywanych obowiązków, a także przebytych chorób oraz posiadanych schorzeń. Zalecana ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia oraz procentowy w nich udział składników odżywczych będzie inny dla sportowca np. kulturysty, a inny dla ucznia, czy studenta.

Lepiej regularnie

Dietetycy zajmujący się badaniami wpływu człowieka ustalili pewne wytyczne. Należy pamiętać, że nawet idealna dieta da skutki tylko w przypadku jej regularnego i długofalowego stosowania. Pojedyncze zrywy w kwestii odpowiedniego żywienia nie dadzą odpowiednich efektów. Lepiej jeść odrobinę lepiej przez tygodnie, miesiące i lata, niż diametralnie zmienić skład diety na parę tylko dni. Ma to zastosowanie także w dietach mających na celu obniżenie wagi - lepiej, aby był to proces długofalowy, ze stopniową utratą i stabilizacją wagi. W przypadku nagłego obcięcia dawki kalorii, efekty będą szybkie, ale utrzymanie ich efektu bardzo trudne, a często niemożliwe. Niezależnie od zamierzonych efektów, bardzo ważny jest udział w diecie świeżych warzyw i owoców - zarówno w daniach głównych, jak i w formie przekąsek w trakcie dnia. Zapewni to wymaganą ilość witamin i pozytywnie wpłynie na zdrowie. W przypadku braku dostępu do warzyw i owoców, warto rozważyć suplementację preparatami witaminowymi. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w trakcie trwania miesięcy zimowych.

reklama


Ogólne zalecenia

Jeść należy w miarę regularnych odstępach czasu. Za optymalne uznawane jest przyjmowanie pięciu posiłków dziennie - trzech głównych, takich jak śniadanie obiad i kolacja oraz dwóch mniejszych pomiędzy nimi. Warto, aby ostatni posiłek spożywać na parę godzin przed snem - nie zawsze będzie to ta magiczna godzina osiemnasta, zależy to od tego, kiedy kładziemy się spać. Bardzo ważnym posiłkiem w całej tej układance jest śniadanie. Kawa i papieros to zdecydowanie zły pomysł, podobnie jak śniadanie fińskie, uzupełniające ten duet o wódkę zawartą w kawie. Dużo lepszym pomysłem będzie treściwy posiłek, który da nam energię do działania. Mogą być to posiłki z jajek, jak np. jajecznica i omlet lub musli z mlekiem lub jogurtem. Zawarta w takich daniach energia, będzie równomiernie uwalniana i rozprowadzana po organizmie, co pozwoli utrzymać odpowiednie skupienie w pracy do czasu następnego posiłku.

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama