reklama

Lekarz online — dlaczego warto korzystać z internetowych porad medycznych?

Opublikowano: 01 grudzień 2021, 15:40 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Choć pandemia bardzo przyspieszyła procesy cyfryzacji w polskiej służbie zdrowia, to jednak ich nie zapoczątkowała. E-skierowania, e-recepty czy e-zwolnienia albo też Internetowe Konto Pacjenta istnieją już od jakiegoś czasu i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Porady lekarskie przez internet budzą nieco więcej wątpliwości, głównie w odniesieniu do możliwości dokonania pełnej diagnozy, a tym samym doboru skutecznego leczenia. Kiedy warto skorzystać z tej formy kontaktu z lekarzem?

Lekarz przez internet – jakie korzyści?

Za korzystaniem z medycznych usług w formie online przemawiają przykre statystyki dotyczące niedoborów kadrowych wśród medycznego personelu. Teleporady w wielu sytuacjach rozwiązują problem długich kolejek do specjalistów, w których często czekają osoby po receptę na leczenie przedłużające w chorobie przewlekłej lub po skierowanie na badania czy przedłużenie zwolnienia lekarskiego. Brak konieczności oczekiwania w kolejce to też oszczędność czasu, a dla osób z problemem w poruszaniu się jest to dodatkowo wygoda i często jedyna opcja na skorzystanie z wizyty u lekarza.

reklama


Dla osób o obniżonej odporności np. po przebytej chorobie nowotworowej lub w trakcie leczenia lekarz online może okazać się najbezpieczniejszą formą kontaktu. Dzięki temu można uniknąć przesiadywania w poradni wśród innych chorych pacjentów, od których potencjalnie można się czymś zarazić. Inną zaletą tej formy usług jest szybciej stawiana diagnoza, a tym samym podejmowane leczenie. W jakich sytuacjach skorzystamy na konsultacji lekarskiej przez internet?

Wiele specjalizacji lekarskich w wersji online

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że osobista wizyta u lekarza jest niezastąpiona. Bezpośrednia obserwacja pacjenta i możliwość badania fizykalnego są najpewniejszą informacją dla lekarza. Na pewno jednak znaczącą pomocą jest możliwość zastosowania kamery w czasie takiej teleporady. W przypadku wielu chorób dermatologicznych, alergologicznych czy okulistycznych  lekarz  może zobaczyć objawy, z jakimi boryka się pacjent. Taka możliwość stwarza dla pacjenta bezpieczne warunki do postawienia prawidłowej diagnozy i zastosowania leczenia.

Również laryngolog jest w stanie pomóc w przypadku chorób migdałków, bo również może obserwować przez kamerę ich stan. Coraz częściej pacjenci decydują się też na videoporadę u chirurga, dzięki której można ocenić stan gojących się ran po przebytym zabiegu, interweniować w przypadku pojawiających się odleżyn, czy skonsultować zalecenia pooperacyjne lub wyniki badań RTG. Natomiast w przypadku ortopedy możemy liczyć na pomoc przy opuchniętych stawach, czy ograniczonej ruchomości kończyn.

Jako pacjenci, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy zdecydować się na wizytę w gabinecie lekarskim. Podobnie lekarz powinien zaprosić nas na wizytę, jeśli ma jakąś niepewność co do naszego stanu. Kiedy jednak potrzebujemy przedłużającej recepty czy skierowania, warto choćby raz spróbować umówić się na teleporadę. Może po tym razie przekonamy się, że to nic strasznego, a w ten sposób zdziałamy dużo dobrego dla tych, którzy długo muszą czekać na wizytę do specjalisty.

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama