reklama

Diabetolog - kim jest, jakie dolegliwości leczy?

Opublikowano: 24 styczeń 2019, 13:29 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.
Diabetolog jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu cukrzycy oraz powikłań spowodowanych przez tę chorobę. Bardzo ważnym elementem pracy diabetologa jest również profilaktyka rozwoju cukrzycy, która dotyka coraz większy stopień naszej populacji. Nieleczona cukrzyca jest chorobą bardzo niebezpieczną, prowadzącą do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba przewlekła, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania lub działania insuliny ? hormonu produkowanego przez trzustkę. Niedobór insuliny w organizmie powoduje zaburzenia w wykorzystaniu glukozy przez komórki organizmu, co jest przyczyną hiperglikemii (zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi). Przewlekła hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia i zaburzenia działania wielu narządów, między innymi oczu, nerek, serca, naczyń krwionośnych i nerwów. Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy. Cukrzyca typu 1 (insulinozależna) występuje najczęściej u dzieci i młodzieży. Spowodowana jest zniszczeniem komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) jest najczęściej występującym typem cukrzycy (80% przypadków), dotyka głównie osób starszych, u których występują zaburzenia w prawidłowym działaniu insuliny. Diabetolodzy wyróżniają również cukrzycę ciążową, która jest chorzeniem przejściowym i ustępuje po urodzeniu dziecka.

Jakie są objawy i powikłania cukrzycy?

Zdarza się, że cukrzyca bardzo długo przebiega bezobjawowo lub jej symptomy są lekceważone przez chorego. Jedną z pierwszych oznak choroby jest podwyższony poziom glukozy we krwi, dlatego lekarze zalecają regularne przeprowadzanie badań krwi pod tym kątem, zwłaszcza u osób starszych, otyłych lub genetycznie obciążonych. Zarówno cukrzyca typu 1, jak i 2 może objawiać się nadmiernym pragnieniem, częstym oddawaniem moczy, sennością, zaburzeniami widzenia i utratą wagi mimo dużego apetytu. W przypadku cukrzycy typu 2 chorzy uskarżają się ponadto na nawracające zapalenia skóry, łatwe powstawanie siniaków, powolne gojenie ran, a także zaburzenia erekcji u mężczyzn i stany zapalne pochwy u kobiet.

Więcej informacji o diabetologii: https://www.emc-sa.pl/uslugi/diabetologia

reklama


Na czym polega leczenie diabetologiczne?

Diabetolog po stwierdzeniu cukrzycy zaleca przede wszystkim insulinoterapię w celu uzupełnienia niedoborów tego hormonu w organizmie. Konieczne mogą być też leki modyfikujące wydzielanie insuliny oraz zmniejszają insulinooporność tkanek. W leczeniu cukrzycy bardzo dużą rolę odgrywa również odpowiednia dieta, dlatego diabetolog często współpracuje z dietetykiem.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama