W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbył się wieczór pamięci poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce. W wydarzeniu udział wzięli także absolwenci i nauczyciele Zespołu Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem i przypomnieli o wydarzeniach sprzed lat związanych z obroną krzyży oraz wizycie u ks. Popiełuszki.

Podczas wydarzenia gość specjalny spotkania Jakub Gołębiewski z Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił prelekcję pt. „Męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki”. Przybliżył sylwetkę tego wyjątkowego Polaka oraz przedstawił szczegóły śmierci błogosławionego kościoła katolickiego.

 

Fragmenty osobistych zapisków z notatnika kapelana Solidarności przeczytał lektor Marcin Pasik, a muzykę skomponowaną na tę okazję przez Mariusza Kozickiego (pianino) zaprezentowali razem z nim także Izabela Skaruz (wiolonczela) oraz Leszek Zieliński (saksofon).

To w dworku w Miętnem miała swój początek jedna z najstarszych szkół rolniczych w Polsce. Otwarcia Publicznej Szkoły Przysposobienia Rolniczego im. Stanisława Staszica 4 maja 1924r. dokonał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski. W latach 70-tych szkoła została przeniesiona do nowo pobudowanego kompleksu budynków obok dworu.

W stanie wojennym Miętne stało się znane nie tylko w Polsce, ale również na świecie. To właśnie w tej szkole doszło do najostrzejszego sporu o obecność krzyży w miejscu publicznym. Uczniowie i ich rodzice stanęli w obronie krzyży usuwanych z sal lekcyjnych. Długotrwałe protesty, a wreszcie strajk okupacyjny, zawieszenie pracy szkoły i powrót krzyża do szkoły – to chlubne karty w dziejach walki o godność człowieka.

Do uczniów z Miętnego płynęły w tamtym czasie głosy wsparcia z całej Polski i z zagranicy. Jan Paweł II przekazał im błogosławieństwo i pamiątkowe krzyżyki. Ksiądz Jerzy Popiełuszko przekazał specjalny list, bo śledzony przez SB nie mógł sam przybyć.

Historię tych wydarzeń oraz relacje z rozmów i kontaktów utrzymywanych z ks. Popiełuszką w sprawie szkoły w Miętnem przypomniała przybyłym na wieczór do dworku Bogusława Kozal-Gora – ówczesna nauczycielka języka polskiego. Na pamiątkę tych wydarzeń przekazała także do dworku w Miętnem na ręce dyrektor PCKiP Beaty Pasternak krzyż.

- Chciałam w obecności wszystkich państwa zaproponować, żebyśmy krzyż - o który walczyliśmy w Miętnem - zawiesili także w dworku (…) mamy takie poczucie obowiązku i tożsamości – powiedziała Bogusława Kozal-Gora.  Krzyż poświęcił obecny na wieczorze Ks. Jerzy Janowski - proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował proboszcz kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Starosta Powiatu Garwolińskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

mat. pras.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.