reklama
reklama

Powróćmy jak za dawnych lat

Opublikowano: 16 maj 2016, 13:54 Kategoria Kultura
fkitgcsikpierógfestiwal kultury
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Dokładnie 1000 porcji rosołu rozeszło się jak świeże bułeczki. Przy dźwiękach ludowej muzyki można się było pokołysać i potańczyć na dechach. Nie zabrakło koni, starych zdjęć i Mirona Białoszewskiego. Po raz trzeci ulica Senatorska zabrała mieszkańców wehikułem czasu w podróż szlakami kultury i tradycji Garwolina.

Wczoraj po raz trzeci odbył się Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina organizowany przez Centrum Sportu i Kultury i mieszkańców Garwolina. To głównie dzięki oddolnym inicjatywom i zaangażowaniu mieszkańców z roku na rok impreza staje się coraz barwniejsza i przyciąga wszystkie zarówno starsze jak i młodsze pokolenie.

 

reklama


Punktualnie o 15:00 uroczystego otwarcia festiwalu dokonali burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, przewodniczący rady miasta Marek Jonczak oraz starosta garwoliński Marek Chciałowski. Pierwszym akcentem artystycznym, inaugurującym wspólną zabawę, był polonez, którego w pierwszej parze poprowadził dyrektor CSiK Jarosław Kargol. Ten staropolski zwyczaj otworzył przed publicznością pełen atrakcji festiwal.

Tradycyjnie nie zabrakło niedzielnego garwolińskiego rosołu przygotowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie ? wydano dokładnie 1000 porcji. Ogromnym powodzeniem cieszyły się także pyzy. Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznego festiwalu był jednak pieróg. Ważący ponad 115 kilogramów jest największym na świecie ulepionym pierogiem. (Więcej o rekordowym pierogu).

Na przechadzających się ulicą Senatorską czekały wystawy fotografii, rękodzieła, stoiska ze starymi, prawie zabytkowymi już rzeczami codziennego użytku czy strojami. Można było zajrzeć do warsztatu kuśnierskiego, posiedzieć w kawiarence u marszałka Piłsudskiego, pohandlować z żydowskimi kupcami.

Stałym punktem programu jest konkurs wiedzy o Garwolinie. W tym roku oprócz pytań o historię Garwolina, były także zagadki bardziej współczesne. Wygrać można było między innymi wypiekane garwolińskie koguciki czy torby festiwalowe.

Na scenie z programem artystycznym ?Lata 20, lata 30" wystąpiła młodzież z Liceum Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podczas festiwalu nie mogło zabraknąć także muzyki. Na scenie wystąpiła Kapela Bocianisko, która później przygrywała do tańca na dechach. Zagrał także Garwoliński Sekstet Kameralny, a gwiazdą tegorocznego festiwalu była Kapela Drewutnia.

jd

fot. jd/łk

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama