reklama

E-booki i karty magnetyczne - nowości w bibliotece

Opublikowano: 27 luty 2014, 07:26 Kategoria Kultura
bibliotekae-book
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W ubiegłym roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej dokonano prawie 45 tys. wypożyczeń. Oferta placówki zwiększyła się o ponad dwa tysiące pozycji, wśród nich nowość ? e-booki.

Dokładnie 55 429 woluminów liczy garwolińska biblioteka. W ubiegłym roku na półkach przybyło 2188 książek i 103 audiobooków, bo czytelnicy coraz częściej pytają o książki czytane prze lektora. - W 2013 roku liczba wypożyczonych książek zwiększyła się o 1505 woluminów w porównaniu z rokiem 2012. Liczba czytelników zmalała o 70 osób, a liczba odwiedzin wzrosła o 490 osób. O wzroście wypożyczeń i odwiedzin zadecydowały systematyczny zakup nowości wydawniczych oraz praca biblioteki w miesiącach wakacyjnych ? mówi dyrektor MPBP Iwona Poreda.

 

reklama


W ubiegłym roku czytelnicy dokonali prawie 45 tys. wypożyczeń. Co z półek znikało najczęściej? Preferencje zależą od płci. Panie czytają literaturę obyczajową, romanse historyczne i biografie znanych ludzi. Literatura sensacyjna, kryminały czy horror to ulubione pozycje panów. Na młodzieżowej liście ?top? nieustannie powieści fantasy. Gusta czytelników kształtowane są także przez kino. Filmowe adaptacje sprawiały, że były wypożyczane takie książki jak ?Piękne istoty? Garcia K., ?Syberiada polska? Domino Z. Poszukiwane są także pozycje laureatów literackiej nagrody Nobla.

Nowością dla czytelników jest e-booki. - Wykupiliśmy licencję od wydawnictwa Ibook Libra - Platformy książek elektronicznych. Posiadamy 172 tytuły elektronicznych książek. Czytelnicy mogą korzystać z nich bezpłatnie w bibliotece bądź poza nią po otrzymaniu od bibliotekarza kodu dostępu ? wyjaśnia Iwona Poreda.

E-booki to nie jedyna nowość. Od grudnia czytelnikom wydawane są karty z paskiem magnetycznym, które ułatwiają wypożyczenie zbiorów. W międzyczasie trwa elektroniczne ewidencjonowanie woluminów. Do wprowadzenia do specjalnego systemu zostało ok. 20 proc. zbiorów.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama