reklama

Ślubowanie jak za dawnych lat

Opublikowano: 01 czerwiec 2011, 08:07 Kategoria Kultura
uniwersytet ludowymaciejowicesobolew
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Kto to był swat? I dlaczego obrzęd zaczynał się od przeprosin? Tajemnice ludowych obrzędów weselnych odkrywali uczestnicy kolejnego spotkania maciejowickiego Uniwersytetu Ludowego.

29 maja przewodniczyła mu gmina Sobolew. Program przygotowany przez społeczność gminy, pod kierunkiem Elżbiety Radziej, nosił tytuł ?Ludowy obrzęd weselny?.

Czym różni się ślub dziś od tego sprzed kilkudziesięciu lat? Jeszcze nie tak dawno kawaler pragnący ożenić się z wybraną dziewczyną najpierw o pozwolenie i radę prosił swych rodziców, którzy z kolei do rodziców panny wysyłali swatów. Po zmówinach poczynano przygotowania do wesela.

reklama


Cały obrzęd weselny składał się z takich elementów jak: przeprosiny, wyjazd do ślubu, obrzęd zaślubin, wesele, uczta weselna, dziękowiny i przyjęcie weselne w domu pani młodej. Wieczór weselny w tradycyjnych weselach ludowych wypełniony był tańcami, muzyką i różnorodnymi zabawami, które odbywały się zazwyczaj w przestrzennej sieni, w czym mogliśmy uczestniczyć.

Obrzęd weselny starszej społeczności Maciejowic przypomniał własne wesele, dlatego w niejednym oku zakręciła się łza.

Na zakończenie tej edycji Uniwersytetu Ludowego wieloletni dyrektor Liceum w Sobolewie Włodzimierz Kostecki wygłosił prelekcję pt. ?Zarys historii Gminy Sobolew w XIX i XX wieku?, a Halina Błachnio z KGW w Kaleniu opowiedziała o działalności koła oraz zaprezentowała 43-letnią kronikę tegoż koła.

Gośćmi honorowymi byli: prezes Zarządu Głównego Uniwersytetów Ludowych Zofia Kaczor-Jędrzycka, sekretarz Rady Krajowej Regionalistów Polskich Bożena Kozikowska, Roman Stachera, malarz i artysta z Warszawy, wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński, zastępca wójta Anna Krogulec, dyrektor PG w Maciejowicach Andrzej Nakonieczny, radny Rady Gminy Sobolew z Gończyc Kazimierz Kostecki oraz dr Eugeniusz Mądry.

oprac. jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama