reklama

Nowe formy warsztatów w FLA

Opublikowano: 30 marzec 2012, 08:05 Kategoria Kultura
FLAzdjęciaCSiK
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Nie można tylko robić zdjęć, trzeba też wiele zdjęć oglądać. Przede wszystkim tych dobrych, uznanych za wyróżniające się w świecie fotografii, poruszające pewne problemy czy opowiadające historie. Właśnie dlatego zamiast kolejnych czwartkowych zajęć w ?Małym domku? przy garwolińskim Domu Kultury, grupa z FotoLaboratorium Artystycznego na cały dzień wybrała się do Warszawy.

Wraz z opiekunem, Luizą Kondej, grupa w składzie: Sylwia Bajera, Alicja Sasimowska, Michał Dybcio, Wiktor Zowczak i Szymon Błażejczyk odwiedziła nie tylko znane galerie, ale także kilka wystaw niezależnych artystów, znajdujących się na uliczkach Starego Miasta.

 

reklama


Na początku odwiedziliśmy wystawę ?POSTDOKUMENT. Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku? w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w której spędziliśmy większość czasu, oglądając fotografie, instalacje i filmy przede wszystkim dokumentalne, obrazujące największe przemiany, jakie dokonały się w ostatnim dwudziestoleciu. Wśród nich mogliśmy podziwiać prace Rineke Dijkstra, Marka Powera czy Wojciecha Wieteski.

Następnie udaliśmy się do Narodowej Galerii Sztuki ?Zachęta? na wystawę znanego fotografa Rafała Milacha, gdzie pokazano jego najnowszy esej - ?7 Rooms?. Poprzez zdjęcia, krótkie wypowiedzi oraz wideoprezentację opowiada on historię 7 zwykłych Rosjan, którzy narodzili się w Związku Radzieckim (w Moskwie, Krasnojarsku bądź Jekaterynburgu), ale dorosłe życie rozpoczęli w putinowskiej Rosji. Oglądając prace, mogliśmy zwrócić uwagę na siedem zupełnie różnych opowieści, chociaż przez chwilę popatrzeć na ich codzienne życie.

Spacerując po Starówce, zajrzeliśmy również do niewielkich miejsc: Starej Galerii ZPAF na wystawę ?Meta Przemiana II? Andrzeja Dudka-Dürera ZPAF; Galerii Obok, w której prezentowana była wystawa Barbary Dubus ?Pachnące Jarzębiną? oraz na koniec do Galerii Schody, gdzie szybko przejrzeliśmy prace z cyklu ?PePe? Michała Sikorskiego, przedstawiające zdjęcia psa uosabiającego ludzkie czynności.

Chociaż do Garwolina wróciliśmy wieczorem, wyjazd okazał się dla młodych pasjonatów bardzo wartościowy. - Warsztaty dały mi możliwość wzięcia udziału w kilku ciekawych wystawach, m.in w Centrum Sztuki Współczesnej czy w Zachęcie. Wzbudziły moje zainteresowanie (szczególnie prace Rafała Milacha), a także zachęciły mnie do samodzielnego odwiedzania galerii i uczestniczenia w podobnych wydarzeniach kulturalnych.? - mówi Alicja. ?Dzięki jednej z wystaw dowiedziałam się, jak żyją ludzie w Krasnojarsku, jak wygląda tam otoczenie. Podobało mi się niedosłowne ukazanie ludzkich postaw poprzez serię zdjęć ?PePe? autorstwa Sikorskiego? - dodaje Sylwia. Pozostali uczestnicy także wymieniają kolejne zalety wyjazdu. ?Podobało mi się robienie zdjęć w plenerze jeszcze przed otwarciem galerii, oglądanie zdjęciowego reportażu o Rosji. Wyjazd pokazał mi różne techniki robienia zdjęć, pokazał, na czym mogę się wzorować - wspomina Szymon Błażejczyk.

O wyjeździe oraz doświadczeniach i refleksjach, które wynieśliśmy po obejrzeniu wystaw w galeriach, będziemy jeszcze pewnie długo na zajęciach rozmawiać. Pewne jest, że to nie ostatni wyjazd FLA i niedługo być może znów będziemy mogli nauczyć się czegoś ciekawego poprzez podobny rodzaj warsztatów.

Michał Dybcio

Więcej na fotolaboratoriumartystyczne.blogspot.com


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama