ZSP 2 nie kształci bezrobotnych [video]

Opublikowano: 23 maj 2014, 09:29 Kategoria Edukacja
zsp 2 garwolindwójka
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Budowlaniec? Mechanik? Elektryk? Kucharz? Informatyk? A może fryzjer? W czasach kiedy fachu w ręku jest pożądany przez pracodawców, nie ma się nad czym zastanawiać. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Centrum Kształcenia Praktycznego w Garwolinie do września zaprasza do ośmiu klas pierwszych ? sześciu w technikum i dwóch w szkole zawodowej.

Liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła zawodowa? Przed takim dylematem stoją uczniowie trzecich klas gimnazjum. Po pierwszym poważnym egzaminie w życiu, pora na podjęcie kolejnych dorosłych decyzji. Już na tym etapie warto pomyśleć o życiu zawodowym. Fachowców na polskim rynku prac jest wciąż za mało. Jak kształcenie w ZSP nr 2 w Garwolinie przekłada się na późniejsze znalezienie pracy?

Technik elektryk ? aby przebierać w ofertach

Według miesięcznika Perspektywy, w najbliższym czasie może w Polsce zabraknąć specjalistów. Technik i monter elektronik, technik elektryk, technik i monter mechatronik, technik energetyk ? to tylko niektóre zawody, które miesięcznik podaje jako te z przyszłością.

- Naszych absolwentów często spotykamy w sklepach branżowych związanych z artykułami elektrotechnicznymi, hurtowniach elektrycznych, pracujących w ekipach trudniących się wykonywaniem instalacji elektrycznych w domach  jednorodzinnych jak i sieciach sklepów, a także w ekipach zakładających urządzenia alarmowe. Technik elektryk z uwagi na szeroko zakrojone pojęcie elektryczności chętnie próbuje swoich możliwości jako elektryk samochodowy ? przyznaje Marcin Woźniak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum elektrycznym.

Technik budowlaniec ? aby być najbardziej poszukiwanym pracownikiem

Budowlaniec to dziś zawód deficytowy, a jednocześnie to zawód z przyszłością, gwarantujący zatrudnienie.
Magazyn ?The Times? opublikował listę zawodów, które w najbliższej przyszłości będą gwarantować zatrudnienie. Na siódmym miejscu umieścił budowlańca. - Eksperci szacują, że w polskim sektorze budowlanym brakuje 120-150 tys. pracowników. I będzie ich brakowało jeszcze więcej ? przyznaje Dionizy Perek, długoletni nauczyciel w technikum budowlanym.

Technik pojazdów mechanicznych/mechanik pojazdów samochodowych ? zawód zawsze na czasie

Gimnazjalisto, jeśli zawsze chciałeś majsterkować w warsztacie, wybierz technikum pojazdów samochodowych lub zasadniczą szkołę zawodową - mechanik pojazdów samochodowych. Dzięki nowoczesnym warsztatom, absolwenci wiedzą jak posługiwać się urządzeniami diagnostycznymi i sprawnie ustalić przyczynę uszkodzenia auta.

- Perspektywami zatrudnienia dla naszych uczniów jest praca w stacjach obsługi pojazdów, salonach sprzedaży pojazdów i sklepach motoryzacyjnych, firmach ubezpieczeniowych, przedsiębiorstwach transportowych czy wydziałach komunikacji ? wymienia Dariusz Zegadło, odpowiedzialny z kształcenie w tym zawodzie.

Technik usług fryzjerskich ? aby robić to, co się kocha

To zawód, który zdominowały kobiety, ale w murach garwolińskiej Dwójki w tym kierunku kształcą się także nastolatkowie. - Celem nauki w tym zawodzie jest nauczanie od podstaw fryzjerstwa. Tak, aby po ukończeniu szkoły każdy z uczniów mógł bez obaw wykonywać wyuczony zawód. Dobry fryzjer-stylista musi posiadać zdolności manualne, plastyczne, być kreatywnym, otwartym na zdobywanie nowej wiedzy. Ponieważ fryzjerstwo trzeba kochać, a nie tylko lubić ? wyjaśnia Justyna Chlipalska, kształcąca młodych adeptów fryzjerstwa.

Technik żywienia i usług gastronomicznych/kucharz ? aby gotować przede wszystkim zdrowo

Wiedza jaką zdobywają absolwenci tych zawodów dotyczy zasad prawidłowego odżywiania, technologii sporządzania potraw oraz elementów obsługi konsumenta. Wiele treści realizowanych jest praktycznie w małych zespołach w dobrze wyposażonych pracowniach. Uczniowie mają możliwość uzyskiwania certyfikatów z różnych szkoleń, np. cukierniczego, carvingu, obsługi konsumenta, kulinarnego.

- Młodzież praktyki miesięczne ma możliwość odbywać w prestiżowych hotelach np. Sheraton, Bristol, czy Marriot. Wiele osób pracuje w zakładach gastronomicznych w dni wolne od nauki szkolnej doskonaląc swoje umiejętności zawodowe. Doskonaląc swój warsztat pracy i nabywając  dodatkowe umiejętności zawodowe, osoby aktywnie uczestniczące w życiu szkoły nie mają problemu ze znalezieniem pracy ? chwali nauczany przez siebie kierunek Anna Liszewska.

Technik informatyk ? aby zdobyć nie tylko zawód

Sieci komputerowe, systemy operacyjne, programowanie, grafika komputerowa, bazy danych ? to podstawowe obszary informatyki, które przez cztery lata poznają uczniowie technikum.

- Poza wiedzą zdobytą w ramach przedmiotów nauczania, dajemy uczniom możliwość zdobywania kwalifikacji w ramach Akademii CISCO, w tym certyfikatu CISCO CCNA Discovery. Do tej pory był on ofertowany jedynie studentom kierunków informatycznych uczelni wyższych. Jesteśmy więc w tej kwestii pionierami na pewno w rejonie mazowieckim ? mówi Mirosław Juszczak, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Nie dziwią przykłady absolwentów technikum informatycznego, którzy nie musieli długo szukać zatrudnienia. Niemal od razu po zakończeniu szkoły, ubiegłoroczny absolwent Przemek znalazł pracę w firmie, która ma wyłączność na obsługę sieciową sieci restauracji MC Donald?s. Inny uczeń ?Dwójki? Krzysztof pracuje w serwisie firmy telefonicznej. Ciekawe zajęcie znalazł kolejny absolwent sprzed trzech lat Przemek, który tworzy wygląd graficzny aplikacji na telefony komórkowe i serwisy internetowe.

Tekst promocyjny {jcomments lock}


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz