ZSP nr 1: Wiele możliwości do rozwoju pasji

Opublikowano: 19 maj 2014, 09:13 Kategoria Edukacja
zsp 1ekonomik
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W szkole można rozwijać swoje pasje i zainteresowania w różnych dziedzinach.

Prężnie działa kółko dziennikarskie wydające szkolną gazetkę ?Eureka?.  Młodzi dziennikarze spotykają się, żeby doskonalić swój warsztat pisarski, relacjonują ciekawe wydarzenia, przeprowadzają wywiady.  W gazetce podejmowane są różnorodne tematy, czasami trudne i kontrowersyjne. ? Eureka? ukazuje się w formie papierowej i elektronicznej.v{jcomments lock}

? Eko- teatr?- to nazwa naszego koła teatralnego, którego uczestnicy biorą czynny udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach artystycznych. Uczniowie maja szansę pogłębiać i rozwijać swoje zainteresowania literackie i artystyczne. Uczestniczą w  różnorodnych formach teatralnego przekazu. Pracują nad scenariuszami przedstawień, często  tworząc  je samodzielnie. Przygotowują spektakle okolicznościowe, scenki teatralne, wykonują zadania aktorskie. Do kółka należą prawdziwi pasjonaci, którzy poświęcają sobotnie przedpołudnia na działania artystyczne. Bieżący rok szkolny okazał się szczególnie pracowity, ponieważ przygotowano kilka ważnych przedsięwzięć artystycznych. Warto wymienić spektakle o charakterze profilaktycznym, dotyczące alkoholu i narkotyków. Przygotowano wyjątkowy wieczór pt. ? O miłości najpiękniej? , którego inspiracją były Walentynki. W programie wzięli udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele, poruszając  różne aspekty miłości.

Młodzi ludzie zafascynowani teatrem twierdzą, że najważniejsza jest pasja- oczywiście ważne są konkursy i zdobyte w nich nagrody, ale to pasja jest najważniejsza?.

Ważnym punktem na mapie szkolnej aktywności okazała się w tym roku edukacja globalna. Zarówno nauczyciele jaki i uczniowie zaangażowali się w ogólnopolski projekt ? Globalizacja a edukacja globalna?. Celem projektu było poszukiwanie rozwiązań problematyki globalnej- zmiana szkodliwych nawyków, świadomość powiązań globalnych z działaniami jednostki, zaangażowanie na rzecz zrównoważonego i sprawiedliwego świata. Mocną strona podjętych działań było zaangażowanie dużej liczby osób ( ok. 200 uczniów i 20 nauczycieli), upowszechnienie działań związanych z edukacją globalną, propagowanie zdrowego stylu życia. Między innymi przygotowano happening ?Mój świat zależy ode mnie? . Tak relacjonuje to wydarzenie uczennica  Kasia Wilczek z  Ib LO:

?Dziś brałam udział w happeningu poświęconym różnicom między Globalnym Południem a Północą. Naszym celem było pokazanie typowego dnia pracy w różnych częściach świata. Ja byłam w tej drugiej grupie, co znaczyło, że wstawałam najwcześniej, pracowałam najciężej i kładłam się spać najpóźniej. Prace, które wykonywałam, były powtarzane cyklicznie, by dać odbiorcom uczucie monotonności i wysiłku związanego z pracą fizyczną. Grupa druga była ludźmi z Północy, którzy nie musieli rezygnować ze snu, rozrywki czy odpoczynku przy kawie i komputerze i w ten sposób spędzali czas. Biały i czarny- to symboliczne kolory które zastosowaliśmy podczas występu. Biały- wypoczywa, wysypia, objada się. Czarny- pracuje. Oczywiście kolory nie odnoszą się do ras tylko stylu życia.?

Tydzień Edukacji Globalnej był ważnym wydarzeniem dla społeczności szkolnej, oprócz wartości edukacyjnej przyniósł możliwość działania i samorealizacji. {jcomments lock}

Tekst promocyjny


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz