Opublikowano: 19 czerwiec 2011, 14:56
    wg patronatbieg avondni garwolina

Artur Kozłowski wygrał II edycję Biegu Avon Kontra Przemoc. Zwycięzca 10-kilometrową trasę pokonał z nowym rekordem imprezy 30:03 min. Ulicami Garwolina pobiegło blisko 600 uczestników, wśród nich czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski oraz burmistrz miasta Tadeusz Mikulski.

Kilka minut po godzinie 12 z garwolińskiego mostu zwartą grupą ruszyli uczestnicy II edycji Biegu Avon Kontra Przemoc. Po 2-kilometrowej pętli bocznymi ulicami Garwolina blisko 600-osobowa masa obrała kierunek na rondo w Mięrżączce. Po nawrocie powrót na linię start-mety.

Najszybciej 10-kilometrową trasę pokonał Artur Kozłowski z Sieradza (30:03). Mistrz Polski na dystansie 10 000 metrów wyprzedził, po pasjonującej końcówce, Białorusina Ihara Tsetserukou (30:05) oraz Ukraińca Veruka Mykhajlo. ? Bieg był utrzymany w spokojnym tempie. Kolejne kilometry biegliśmy w czasie 3:03-3:05. Dopiero na ostatnim kilometrze zdecydowałem się na atak ? relacjonował występ w Garwolinie Artur Kozłowski. Najszybszą kobietą biegu była Anastazja Staravoitava z Białorusi (34:00). Drugie miejsce zajęła Agnieszka Ciołek z Wrocławia (34:16),a trzecie Ukrainka Svietlana Stanko (34:26).

Najlepsze trójki biegu otrzymały jako główne nagrody czeki na odpowiednio 1500, 1000 i 500 zł. Prowadzona była także klasyfikacja mieszkańców powiatu garwolińskiego. 34:03 to wynik, który Robertowi Głowali dał 9. miejsce w biegu oraz triumf w lokalnym zestawieniu. ? Przed biegiem zakładałem, że mój wynik będzie zbliżony do 34 minut ? przyznał mieszkaniec Rudy Talubskiej. 18-latek biegł w koszulce Wilgi Garwolin, klub gdzie jego trenerem jest Stanisław Buszta. Robert Głowala wyprzedził Roberta Świecaka ze Zwoli Poduchownej (35:05 ? 13. miejsce) i Roberta Kowalskiego z Żelechowa (35:51 ? 19.).

Na 413. pozycji, z czasem 54:24, do mety przybiegł Tadeusz Mikulski. ? Z satysfakcją osiągnąłem ten wynik poniżej godziny ? przyznał w rozmowie z nami burmistrz Garwolina. Jak przyznaje sport to znakomity sposób na miłe spędzenie czasu. ? Gdyby więcej zachowań sportowych było w naszym mieście, ile więcej udałoby się zrobić dla Garwolina ? dodał przekornie.

Na liście startowej II edycji biegu z hasłem przeciwko przemocy był Robert Korzeniowski. Czterokrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich był pod wrażeniem oprawy trasy. ? Trasę można wymyśleć na mapie, ale bez widzów i ich zaangażowania nie będzie żadnego efektu. Tu na każdym kilometrze prezentowane były scenki, recytowane wiersze. Świetny pomysł ? podkreślał najlepszy chodziarz w historii. Jak zapowiada, jeśli tylko czasu ma pozwoli, za rok wróci do Garwolina na III edycję biegu.

Kilkanaście minut po ?dużym? biegu wystartował bieg rodzinny na dystansie 2 km. Trasę ulicami miasta pokonało 113 zawodników. Zwyciężył Sylwester Kuśmierz z Tomaszowa Lubelskiego (05:39) przed Piotrem Szostakiem z Krystyny (05:53) i Marcinem Soszką z Pilawy (06:07).

Szczegółowe wyniki biegu dostępne są stronie dostawcy systemu pomiaru czasu ? Datasport.