Opublikowano: 10 marzec 2016, 08:17
    lekkoatletyka

5 marca odbyły się w Warszawie, Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Biegach Przełajowych dzieci, młodzików, juniorów młodszych i juniorów. Zawody te były jednocześnie XXXIV Memoriałem Tomasza Hopfera, dawnego reprezentanta Polski w biegach długich i byłego redaktora TVP, który propagował  bieganie, oraz był  twórcą Maratonu Warszawskiego.

Mistrzostwa odbyły się w Parku Kultury w Powsinie, na lesistych, wymagających trasach z trudnymi podbiegami i zbiegami oraz  licznymi, ostrymi zakrętami. W zawodach wystartowali również młodzi  lekkoatleci Wilgi, którzy zaliczyli doskonały występ, zdobywając aż cztery tytuły mistrzowskie oraz miejsce drugie, trzecie i czwarte.

Medalowy spektakl otworzyła 13-letnia Agata Szaniawska ze SP nr 2 w Garwolinie, która trasę o długości 1000 m dla dzieci starszych, po doskonale rozegranym finiszu, pokonała jako pierwsza. W kolejnym biegu dzieci starszych (również 1000 m) również 13-letni Maciej Jędrzejewski ze SP nr 5 w Garwolinie nie dał szans swoim przeciwnikom i z dużą przewagą wywalczył tytuł mistrzowski.

Po starcie szkół podstawowych rozpoczęły się biegi na 1500 m w kategorii młodzików, gdzie szczęśliwą passę kontynuowała uczennica Gimnazjum w Uninie Natalia Przybysz. Biegaczka Wilgi na ostatnim ostrym podbiegu, około 100 m przed metą była jeszcze druga, ale imponujący finisz zapewnił jej złoty medal. Wśród juniorek młodszych bardzo dobrze pobiegła Klaudia Gałązka Gimnazjum w Woli Rębkowskiej, która dystans 2500 m ukończyła na trzecim miejscu. Nieźle spisał się, debiutujący w tej kategorii wiekowej  na 2000m Arkadiusz Barcikowski ? Gimnazjum w Pilawie, który przez cały niemal dystans prowadził bieg, ale o rok starsi, bardziej doświadczeni zawodnicy, wykorzystali tempo Arka i w końcówce  to oni zgarnęli medale, a zawodnik Wilgi został ostatecznie sklasyfikowany na bardzo dobrym, czwartym miejscu.

Wśród juniorek, na 2500m, doświadczona Katarzyna Szczegot z ZSP nr 1  w Garwolinie, rozpoczęła bieg bardzo spokojnie i przesuwając się w miarę przebiegniętego dystansu do przodu, zajęła  drugie miejsce. W ostatnim, memoriałowym biegu na dystansie 4000m, do  którego dopuszczono  również seniorów wystartował junior Mateusz Kondej  z LO w Garwolinie, który po bardzo dobrze pod względem taktycznym rozegranym biegu, zdobył z ogromną przewagą kolejny, złoty medal dla barw garwolińskiego klubu.

- Jest to najlepszy w historii garwolińskiego klubu start w tego typu imprezie  przełajowej. Warto dodać, że medale  dla najlepszych wręczał olimpijczyk Jerzy Pietrzyk, który był wicemistrzem olimpijskim w sztafecie 4x400m (Montreal  1976). W najbliższym czasie  odbędą się także zawody międzywojewódzkie dla młodzików w Kurzętniku,  natomiast juniorzy młodsi , juniorzy i seniorzy mieć będą  Mistrzostwa Polski w Żaganiu ? mówi Stanisław Buszta, trener zawodników Wilgi.