ogłoszenie płatne

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

makarewicz baner 2x1 

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

Baner Beata Pasternak Do Sejmiku Woj. Mazowieckiego nr 5

reklama
avon zyczenia

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

wyb akiliszek wyb

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

MAREK JONCZAK BANER

ogłoszenia płatne

  • 002gmgarw24_2.jpg
  • 003gm_lew.jpg
  • 004pilawa24_v2.jpg
  • 005miastkow_wlk.png
  • 006lgd_wlk22_570.jpg
  • 007borowie24.jpg
  • 008gorzno.png

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama
avon zyczenia

TOP

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 07 czerwiec 2017, 07:31
    miętnedworekmagnetyzm serczs miętneteatr
    Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

    W niedzielę, 4 czerwca, w Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem zaprosiło mieszkańców powiatu garwolińskiego na spektakl ?Magnetyzm serc? - wiecznie aktualną  i nieodmiennie czarującą kolejne pokolenia widzów komedię Aleksandra Fredry.

    Fredro gościł już w miętnieńskim dworze na Narodowym Czytaniu w 2013 r, a teraz spotkaliśmy się po raz kolejny za sprawą młodzieży z ZS im. Stanisława Staszica w Miętnem, która w ten piękny czerwcowy wieczór na Dworskiej Scenie Teatralnej zaprezentuje fragmenty sztuki ?Śluby panieńskie?. Teatry w Polsce, zgodnie potakując, wystawiały i wciąż wystawiają fredrowskie komedie. Fredro jest autorem dzieł, które do staropolszczyzny przez romantyzm i współczesność kształtują obraz polskiej kultury, który my Polacy, bardzo dobrze rozumiemy. Bowiem kultura w piękny sposób łączy tradycję z przyszłością, zbliża pokolenia, stając się okazją do rozmowy i spędzenia razem czasu. Okazję tę chętnie wykorzystujemy i my, zapraszając państwa na ponadczasowe ?Śluby panieńskie? - powiedziała na wstępie dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

    Gry, intrygi i manipulacje zamknął hrabia Fredro w kameralną, dworską sztukę, w której młodzi poszukują miłości. To wciąż aktualna historia o nieporozumieniach i wzajemnych podchodach,  historia o problemie dominacji płci: kto kogo uwodzi, a kto kogo zwodzi? W fabule tworzy się niezły galimatias, ale ostatecznie, jak to w komedii bywa, wszystko kończy się szczęśliwie.

    W klimacie XIX wiecznego dworku polskiego rozgrywa się atrakcyjna intryga miłosna w której występują: Angelika Kutwińska jako pani Dorbrójska ? bardzo by chciała ona wydać swą córkę Anielę za mąż; Anielę, która jest jeszcze bardzo niewinna i naiwna chociaż próbuje się już buntować zagrała Aleksandra Rękawek. Całkowicie ufa ona swej kuzynce Klarze, którą zagrała Katarzyna Tudek. Klara jest zbuntowana i wojowniczo nastawiona do tradycyjnego zamążpójścia. Jej adorator z sąsiedztwa Albin ? Michał Pyza, od dwóch lat zakochany w Klarze wpadł po uszy, bo ta nieustannie go lekceważy i boleśnie doświadcza.

    Beznadziejna sytuacja ulegnie jednak przewartościowaniu bo oto do dworku przybyli Radost i Gustaw. Radosta zagrał Maciej Szopa a Gustawa Krzysztof Krusiewicz. Radost nie może już patrzeć jak bratanek marnuje czas i zdrowie; chciałby go ożenić z Anielą na co zgodę wyraziła już jej matka pani Dobrójska. Zadanie, które sobie wyznaczył wcale nie jest takie łatwe, wychowany w mieście Gucio lubi się bawić na całego, z trudem przychodzi mu zerwanie z dotychczasowym trybem życia i zamiast zalecać się do Anieli, ku zgryzocie wuja, ciągle gdzieś się wymyka. Pomaga mu w tym jego wierny sługa Jan, w którego rolę wcielił się Przemysław Piłka ? przedstawił publiczności występujących narrator ? Dominik Wojda.

    W niezwykłe kreacje aktorskie inscenizacji wcieliła się młodzież z ZS w Miętnem, którą przygotował wieloletni nauczyciel języka polskiego w ZS w Miętnem i znakomity pedagog Jerzy Rusak, chociaż jak podkreślał to młodzież dokonała wyboru sztuki i motywowała siebie i jego do pracy na próbach.

    Patronatem honorowym wydarzenie objął starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, który na zakończenie podziękował młodzieży i Jerzemu Rusakowi, za czas pozytywnych emocji, pogodnego uśmiechu i inspirującej teatralnej przygody.

    mat. pras.

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz