Cartex

Mazowiecki Instytut Kultury oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają do udziału w cyklu szkoleń „Małe Mazurki na Mazowszu”. Szkolenia są przeznaczone dla osób pracujących z dziećmi do 10. roku życia. Pierwsze odbędzie się w czerwcu, drugie – po wakacjach. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Program Małe Mazurki na Mazowszu jest propozycją rozwijania już u najmłodszych dzieci świadomości lokalnej tradycji muzycznej, zwyczajów, obyczajów, legend, melodii, zabaw.

 

Kogo zapraszamy?

Działania kierowane są do osób pracujących z małymi dziećmi w bibliotekach, domach kultury, szkołach, przedszkolach, świetlicach i innych miejscach. Celem jest przygotowanie animatorów i animatorek pracujących z dziećmi w wieku od urodzenia do 10 lat do tworzenia lokalnych projektów, które pozwolą dzieciom poznać tradycję i zwyczaje swojego otoczenia, zachwycać się nimi i znaleźć w nich inspirację dla własnych pomysłów i działań.

Po co?

Program powstał po to, by kształcić postawę uważności na korzenie, tradycję, przekazy dziadków i babć już u najmłodszych dzieci. W podstawach programowych i wymaganiach dotyczących kształcenia ogólnego wskazuje się, że uczeń określa swoją przynależność kulturową poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w swoim środowisku lokalnym i regionalnym, oraz poprzez uczestnictwo w życiu kulturalnym tego środowiska.

Co daje udział w projekcie?

– Po prostu wyszłam z domu do dzieci, poczułam się potrzebna, mam nowe doświadczenia opowiedziałam o swoim dzieciństwie i dawnych czasach. Jestem najbardziej szczęśliwa, że dzieci słuchają mnie z zainteresowaniem i czekają na kolejne spotkanie, a ja czuję się spełniona opowiadając te historie, może choć trochę zostanie dzieciom w głowie i wrócą do domu by zapytać się o to swoich dziadów i babć – mówi Danuta Buryła, seniorka z Koła gospodyń Wiejskich, prowadzi „Opowieści Babci Bajarki” przy Bibliotece w Moniatyczach.

¬- Dlaczego te zajęcia są potrzebne? Ponieważ uświadamiają ludziom pracującym z dziećmi, że nie muszą daleko szukać inspiracji dla swoich działań. Wystarczy się rozejrzeć i wykorzystać to, co już mamy (i to od pokoleń). Dla mnie największym odkryciem było właśnie to, że przecież wszystko, czego potrzebuję, mam w zasięgu ręki. A i dla dzieci tematy te są wciąż interesujące, bo też bardzo praktyczne – wszystkie poznane na zajęciach zabawy są przecież gotowym materiałem do wykorzystania na własnym podwórku – muzealniczka z Muzeum w Łowiczu.

Jakie są etapy projektu?

Pierwszym etapem jest szkolenie wprowadzające, które odbędzie się 7 czerwca w sali konferencyjnej Pływalni Miejskiej „Garwolanka”. Podczas warsztatów wprowadzających zespół muzyczny prowadzi zajęcia modelowe z grupą dzieci, które następnie zostaną omówione na szkoleniu. Drugi etap to działanie uczestników i kontakty z organizatorami cyklu, by sprawdzić, jak program działa. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy prowadzą zajęcia dla dzieci – wykorzystując swoje lokalne tradycje i włączając w nie osoby starsze. Trzeci etap to szkolenie doskonalące, które odbędzie się na jesieni.

Kto poprowadzi zajęcia?

Zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów w swoich dziedzinach. Cześć muzyczną poprowadzą muzycy Agnieszka i Mateusz Niwińscy – animatorzy dysponujący wiedzą i doświadczeniem w zakresie lokalnych tradycji muzycznych, regularnie muzykujący i tańczący, związani z Forum Muzyki Tradycyjnej. Część metodyczną poprowadzi Katarzyna Paterek – specjalistka w szkoleniu z zakresu potrzeb małych dzieci i prowadzeniu projektów w środowiskach lokalnych.

Jak się zapisać?

Rekrutacja do projektu trwa do 5 czerwca. Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową, podając imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mat.pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Dzieje się!

27 kwiecień 13:45
Luis i obcy 3D Kino
27 kwiecień 15:50
Luis i obcy 2D Kino
27 kwiecień 18:00
Tomb Raider 3D dubbing Kino
27 kwiecień 20:30
Wieczór gier Kino
28 kwiecień 13:45
Luis i obcy 3D Kino
28 kwiecień 15:50
Luis i obcy 2D Kino
28 kwiecień 18:00
Tomb Raider 3D dubbing Kino

Dzieje się!

27 kwiecień 13:45
Luis i obcy 3D Kino
27 kwiecień 15:50
Luis i obcy 2D Kino
27 kwiecień 18:00
Tomb Raider 3D dubbing Kino
27 kwiecień 20:30
Wieczór gier Kino
28 kwiecień 13:45
Luis i obcy 3D Kino
28 kwiecień 15:50
Luis i obcy 2D Kino
28 kwiecień 18:00
Tomb Raider 3D dubbing Kino
28 kwiecień 20:30
Wieczór gier Kino

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.