Cartex

Pogoda w Garwolinie

pogoda.net


Apteka dyżurna:
ul. Nadwodna 15
Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

W Miętnem Wielkanoc na całego

Opublikowano: 06 kwiecień 2017, 07:22 Kategoria Kultura
miętnewielkanoc

Warsztaty z technik zdobienia pisanek oraz wykonywania kart świątecznych. To kolejne spotkania, które w ostatnich dniach zorganizowało Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

By zaprezentować jedną z wielu technik zdobienia wielkanocnych pisanek, a jednocześnie chronić bogatą kulturę ludową przed zapomnieniem Dom Kultury zaprosił we wtorek do Miętnego mieszkańców powiatu na międzypokoleniowe warsztaty wielkanocne „Pisanki – drapanki”.

 

Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się z jeszcze starszych przedchrześcijańskich tradycji; jest związany z prastarymi obyczajami magii wiosennej, mającej na celu pobudzenie ziemi do rodzenia i dlatego tak bardzo jajka związały się nie tylko ze zwyczajami wiosennymi, ale też właśnie obrzędami wielkanocnymi.

Jajko jest  symbolem nowego życia, zdrowia, miłości, płodności oraz nadziei wynikającej z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.  Bogactwo różnorodności zdobień, wzorów, technik i barw pisanek jest niemal nieskończone.

- Podczas wtorkowego popołudnia zaprezentowaliśmy uczestnikom metodę skrobania gęsich jaj wygotowanych w wywarze z łupin cebulowych.  Było dużo śmiechu, ale i trochę płaczu, gdyż ten sposób zdobienia wymaga precyzji, ostrożności i cierpliwości. Za to efekt robi spore wrażenie, o czym mogą się Państwo przekonać z fotorelacji ze spotkania – informuje dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

Uczestnicy drugiego dnia warsztatów wielkanocnych w miętnieńskim dworze rozmawiali o dawnych zwyczajach ludowych związanych z pisankami. A świątecznego klimatu dodał smak  domowej, gotowanej babki wielkanocnej, która zniknęła w mgnieniu oka.

Środa z kartami świątecznymi

Środowe popołudnie w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem skupiło uczestników wokół kart wielkanocnych wyszywanych haftem matematycznym. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się także z historią tego kolorowego kartonika z życzeniami.

Tradycyjne pocztówki jakby odeszły do lamusa. Coraz częściej życzenia świąteczne wysyłamy jedynie z telefonów komórkowych. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, kto by nie chciał dostać przed świętami pocztówki zamiast esemesa. To, co dzisiaj niektórzy nazywają "przeżytkiem", ma jednak swój niezaprzeczalny urok.

- Podczas spotkania powstały pocztówki. Ilustracje ze starych kart wielkanocnych oraz ludowe motywy połączyliśmy z metodą wyszywania nicią na papierze. Wykonane kartki mają swój niepowtarzalny charakter, dzięki czemu będą stanowić niezwykłą oprawę dla życzeń. Zapraszamy do galerii zdjęć – informuje PCKiP.

Więcej informacji o tym co się dzieje w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem znajdą Państwo na www.dworekmietne.pl.

mat. pras.

Warsztaty z tworzenia pisanek

Warsztaty z tworzenia kart świątecznych

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.