płatne ogłoszenie wyborcze
reklama

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

wyb akiliszek b1

reklama

710x110 

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 08 listopad 2016, 07:04
    wilgagoźlinmariańskie porzeczenagroda marszałkaks. jan krajewski
    Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

    Podczas gali w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze marszałek Adam Struzik wręczył nagrody 10 laureatom XVII edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wśród nagrodzonych znalazł się ks. Jan Krajewski ? kustosz sanktuarium Matki Boskiej w Goźlinie (gm. Wilga).

    Nagrody przyznawane są osobom wybitnym, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna promuje nasz region nie tylko w kraju, ale też za granicą, ludziom aktywnym społecznie, a także angażującym się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza.

    ? Cieszę się, że mimo upływu lat ten konkurs wzbudza ogromne zainteresowanie, a jego prestiż ciągle rośnie. W tym roku po raz po kolejny wyróżniliśmy wybitne osobowości kultury z naszego regionu. Są wśród nich ludzie w różnym wieku, o niezwykłych zainteresowaniach, pasjach i talentach. Ich praca na rzecz lokalnych społeczności oraz wkład w mazowiecką kulturę są nie do przecenienia ? podkreśla marszałek Adam Struzik.

    O prestiżu przyznawanej przez samorząd województwa nagrody świadczy przede wszystkim rosnące z roku na rok zainteresowanie. W tym roku spośród zgłoszonych przez samorządy i organizacje pozarządowe 129 kandydatów wyłoniono 10 laureatów. Podczas uroczystej gali każdy z nich otrzymał statuetkę i dyplom oraz nagrodę pieniężną o wartości 10 tys. zł każda. Tegoroczni laureaci to przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne zawody i spojrzenie na rzeczywistość. Łączy ich jedno ? troska o zachowanie dziedzictwa narodowego naszego regionu.

    Kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w parafii Goźlin, które jest perłą architektury drewnianej z drugiej połowy XVIII w. Rozpoczął promocję zabytkowego kościoła, do którego zaprasza muzyków, chóry i organizuje liczne koncerty dla społeczności lokalnej. Widać już pierwsze efekty tych działań ? zabytkiem interesują się nie tylko turyści, ale też filmowcy. Jest również współorganizatorem turniejów piłki nożnej dla młodzieży z parafii Zgromadzenia Księży Marianów organizowanych na utworzonym z jego inicjatywy boisku parafialnym. Wspierał promocję książek etnograficznych o terenach Doliny Środkowej Wisły. Jest pasjonatem fotografii. W swoich pracach ukazuje piękno przyrody nadwiślańskiej. Jego zdjęcia prezentowane były na wielu wernisażach. W swoim dorobku ma również album fotografii. Wyróżniony licznymi podziękowaniami i dyplomami.

    - Rozmawiałem z wieloma ludźmi, którzy od lat przyjeżdżają do Wilgi, żeby wypoczywać na swoich działkach. Okazało się, że nie zdawali sobie sprawy, że przejeżdżają obok tak pięknego kościoła. Wkrótce po moim przyjściu tutaj udało się postawić znak drogowy przy drodze 801, który wskazywał, jak dojechać do XVIII-wiecznego zabytkowego kościoła. Ludzie zaczęli się zachwycać świątynią, przyjeżdżać do niej, a wielu właśnie tutaj chce zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Wchodząc do kościoła ciągle odnajduję w nim coś nowego. W szczegółach takich, jak ornamentyka czy malowidła tkwi piękno. To wszystko mamy od Boga i tym powinniśmy się dzielić ? mówi nagrodzony.

    mat. pras./opr. łk

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz