reklama
reklama

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 24 maj 2016, 10:11
    Pilawadyktando
    Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

    Profesor Andrzej Markowski był gościem tegorocznego dyktanda w Pilawie. Mieszkańcy gminy zmierzyli się z tekstem, którego częścią był fragment powieści Henryka Sienkiewicza. Najlepsi okazali się nauczyciele.

    O tytuł mistrza ortografii walczyli uczniowie gimnazjów z Pilawy i Trąbek, władze samorządowe Pilawy, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta i gminy Pilawa. W sumie 50 osób. Tematem wiodącym dyktanda przygotowanego przez polonistkę Marię Gudro-Homicką był, z okazji obchodzonego roku Henryka Sienkiewicza, "Quo vadis". Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie tylko znajomością pisowni polskich znaków, małych i wielkich liter, ale także interpunkcji.

     

    Z tekstem dyktanda najlepiej poradziła sobie Iwona Rękawek - nauczycielka przyrody i historii Szkoły Podstawowej w Gocławiu. II miejsce zajęła Agata Niksa - nauczycielka plastyki Publicznego Gimnazjum w Pilawie, a III - Julia Możdżonek ? uczennica PSP w Gocławiu.

    Gościem tegorocznego dyktanda w Pilawie był językoznawca prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk. Podczas krótkiego wykłady profesor mówił o roli Rady Języka Polskiego, a także zjawiskach językowych we współczesnej polszczyźnie. Głównie o zapożyczeniach z języków obcych i czerpaniu z języka młodzieżowego. ? Nie obawiam się, że polszczyzna zaginie, ale boję się, że w pewnych kręgach zacznie dominować polszczyzna prymitywna, wulgarna ? podkreślał profesor.

    Miejsko?Gminny Konkurs Ortograficzny ,,O tytuł mistrza ortografii? organizuje Burmistrz Miasta i Gminy w Pilawie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pilawie i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów. Patronat nad konkursem objęła Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

    jd

    fot. jd/MGOK Pilawa

     

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz