reklama
reklama

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 16 maj 2012, 08:05
    hymnmuzeummiętne
    Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

    Wystawę ?Polskie hymny narodowe. Od Bogurodzicy po Solidarność? można obejrzeć w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem. Wystawa potrwa do 18 czerwca.

    Pod hasłem ? Carmina Patria? (pieśń ojczysta) zainicjowano wystawę poświęconą historii polskiego hymnu, pod patronatem zmarłego Prezydent RP Lech Kaczyński. Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, przy współpracy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, według scenariusza Andrzeja Kunerta. Od kilku lat prezentowana jest na terenie całego kraju.

    W tym roku urządzono ja na terenie powiatu garwolińskiego. ? Ta wystawa zainspirowała mnie przede wszystkim dlatego, że przedstawia większość pieśni, które pretendowały do hymnu narodowego, poczynając od Bogurodzicy. Dlatego warto w moim przekonaniu przypomnieć przede wszystkim teksty pieśni, które obecnie nie są znane w całości ? mówił podczas wczorajszego otwarcia kustosz muzeum Witold Lempka.

    Warto w moim przekonaniu przypomnieć przede wszystkim teksty pieśni, które obecnie nie są znane w całości [Witold Lempka]

    Historię ośmiu pieśni można prześledzić na kilkunastu planszach, na których znajdziemy m.in. informacje o autorach, ramach czasowych czy zmianach zachodzących w tekstach. Ekspozycje pochodzą z Muzeum Wojska Polskiego i dotyczą takich pieśni jak Bogurodzica, Boże coś Polskę, Warszawianka, Rota, Modlitwa Obozowa, Czerwone Maki, Żeby Polska była Polską, Hymnu Solidarności Solidarni. W zbiorach, które znalazły się w Muzeum Ziemi Garwolińskiej zabrakło obecnego hymnu czyli Mazurka Dąbrowskiego oraz Pieśni Legionów Polskich. Brakująca część wystawy ma zostać dostarczona pod koniec maja.

    - Kiedy Polacy łączyli nadzieję z różnymi przywódcami i ruchami w Europie, że z ich pomocą odzyskają niepodległość, pojawiały się bardzo silne emocje, które stanowiły tkankę do powstawania różnych utworów. Większość pojawiała się kiedy państwa polskiego nie było, kiedy walczyliśmy o wolność i ta wystawa opowiada właśnie o takich pieśniach ? opowiadał przedstawiciel Muzeum Wojska Polskiego Stanisław Błażewicz. ? Uważam, że będzie to dla was ciekawa, nietypowa lekcja historii ? dodał zwracając się do przybyłych na otwarcie uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem.

    Wystawa potrwa do 18 czerwca, organizatorzy zapraszają do zwiedzania w środy, czwartki i piątki w godz. 9-15.

    Magda Gałązka

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz