Seniorzy w centrum uwagi

We wtorek w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbył się Powiatowy Dzień Seniora. To kolejne wydarzenie z programu "Edukacja szansą na redukcję zagrożeń w powiecie garwolińskim" w ramach ministerialnego programu Razem Bezpieczniej

Na wydarzenie, które miało uzmysłowić seniorom, że można łączyć przyjemne z pożytecznym, uczyć się i świetnie bawić, przybyli seniorzy z całego powiatu garwolińskiego. Uroczystego otwarcia dokonali mł. insp. Iwona Czarnocka - Komendant Powiatowy Policji i Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk. Głos zabrali także Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski i Burmistrz Miasta Garwolina Tadeusz Mikulski.

 

REKLAMA


Jako pierwsi na scenie wystąpili seniorzy ze Stowarzyszenia Klub Seniora Pogodni w Sobolewie, którzy przedstawili spektakl pt. "Kopciuszek" w reż. Elżbiety Radziej. Zagadnienia bezpieczeństwa osób starszych w domu i przestrzeni publicznej omówiła asp. Danuta Kalinowska z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, prezentując zebranym film pt. "Nie daj się złowić". St. sierż. Krzysztof Sykuła z Wydziału Ruchu Drogowego przedstawił zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym dedykowane kierowcom pojazdów mechanicznych i niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Każdy z uczestników otrzymał opaskę odblaskową. O tym jak bezpiecznie podejmować decyzje cywilno-prawne, czyli o prawach konsumenta w sytuacji dokonywania zakupów i umów na świadczenie usług poza lokalem handlowym mówił adwokat Marek Wojdat. Kolejne dotyczyły tematów przyjemnych i bardzo potrzebnych. Kinga Smak opowiedziała o wykorzystaniu elementów arteterapii w ofercie Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach skierowanej do seniorów, natomiast Iwona Poreda zaprezentowała ofertę Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie z uwzględnieniem audiobooków i urządzenia dla osób starszych, niepełnosprawnych Czytak Plus, które odtwarza książki zapisane w formacie MP3.

Uczestnicy spotkania mieli czas na integracje podczas przerwy kawowej przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie. Po przerwie rozpoczęto cykl wykładów na temat zdrowego stylu życia i ochrony zdrowia. Magdalena Kasprzak z Centrum Dietetycznego Naturhause opowiedziała o potrzebie dopasowania diety i aktywności do wieku. Farmaceutka Joanna Lechnio przybliżyła temat bezpiecznego stosowania leków, suplementów diety i ziół, ostrzegła także przed najistotniejszymi zagrożeniami wynikających z nieprawidłowego stosowania tych środków. Renata Liszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie opowiedziała o profilaktyce i leczeniu grypy, a studentka pielęgniarstwa Paulina Całczyńska zaprezentowała tematykę chorób cywilizacyjnych min. nadciśnienia, udarów, cukrzycy, osteoporozy i wskazała jak im skutecznie zapobiegać.

Podsumowaniem tego bogatego w wiedzę dnia była bardzo zabawna komedia Stefanii Grodzieńskiej pt. "Kawałki męskie i żeńskie" w reż. Izabeli Rękawek przygotowana przez Teatr O!Mamy działający przy Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Dla niestrudzonych ostatnim punktem programu były warsztaty makijażu prowadzone przez wizażystkę Annę Parol. Podczas całego wydarzenia można było zasięgnąć rady pielęgniarki i dietetyka, porozmawiać z przedstawicielami PSSE w Garwolinie oraz zapoznać się z ofertą Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie i Biblioteki Pedagogicznej w Garwolinie.

Uczestnicy spotkania wyrażali nadzieję, że Powiatowy Dzień Seniora na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz powiatu garwolińskiego.

mat.pras./oprac. jd

fot. mat.pras.

 Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Komentarze  

 
+1 #1 stronka tupolizackaggrr 2017-10-08 20:58
strona spadła na PSY, obiektywizmu zero,tupolizact wo władzom. pewnie po wyborach trzeba stronke likiwdowac
Cytować
 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy


Kod antysapmowy
Odśwież

Korzystamy z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki. Więcej o polityce prywatności portalu