Święta Anna patronką Garwolina

- Wskazane jest to, aby ta kwestia nie była jedynie zwyczajowa, a była unormowana prawnie – mówi burmistrz Tadeusz Mikulski. Radni miejscy przyjęli uchwałę intencjonalną, która otworzy drogę do tego, aby patronką Garwolina była święta Anna.

Uchwała została przyjęta podczas dzisiejszej sesji nadzwyczajnej. – W przyszłym roku garwolińska parafia będzie obchodziła 600-lecie istnienia. Parafia została erygowana wcześniej niż Garwolin otrzymał prawa miejskie. Zwyczajowo przyjęło się, że św. Anna jest patronką naszego miasta. Wskazane jest to, aby ta kwestia nie była jedynie zwyczajowa, a była unormowana prawnie – argumentował burmistrz Tadeusz Mikulski.

Za przyjęciem uchwały intencjonalnej było 10 radnych, od głosu wstrzymały   się Bogumiła Krulikowska i Grażyna Makulec. W głosowaniu nie wziął udziału Marek Łagowski. – Nie mam nic przeciwko, ale forma, w jakiej decydujemy o tej ważnej kwestii nie jest odpowiednia. Nie było konsultacji społecznych. Tematem nie zajmowała się komisja spraw społecznych – mówił w trakcie dyskusji.

REKLAMA


Podjęcie uchwały jest pierwszym krokiem do formalnego usankcjonowania św. Anny jako patronki miasta. Jak wyjaśniał sekretarz urzędu Cezary Tudek, dalsza procedura jest skomplikowana i czasochłonna. Radni upoważnili burmistrza do wystąpienia z wnioskiem skierowanym do biskupa siedleckiego. Ten z kolei kieruje sprawę do Konferencji Episkopatu Polski, a ostateczną opinię musi wyrazić Stolica Apostolska.

26 lipca, w dniu wspomnienia św. Anny, w parafii Przemienienia Pańskiego obchodzony jest odpust. Pamiątkowy krzyż z obrazem św. Anny zlokalizowany jest w Garwolinie u zbiegu ulic Stacyjnej i Sienkiewicza. Według dokumentów historycznych, w tym miejscu księżna Anna Mazowiecka zleciła wybudowanie kościoła.

Łukasz KoryckiJoomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Komentarze  

 
0 #3 Patronkacxz 2017-07-18 10:30
Radni i burmistrz się spieszą aby na przyszłoroczne obchody 600 lecia parafi zdążyć. Szkoda ze zapomnieli o konsultacjach ze swoimi zywicielami
Cytować
 
 
+3 #2 Bez zgody społeczensta rzadząperła 2017-07-16 20:39
"Nie było konsultacji społecznych. Tematem nie zajmowała się komisja spraw społecznych – mówił w trakcie dyskusji"To dyktatura! Garstki radnych i pana burmistrza, ale zbliżają sie wówczas za takie działania mozna bedzie rozliczyć ta "kastę"rzadzicieli
Cytować
 
 
+7 #1 patronkaphil 2017-07-12 17:41
Piszecie, że się "przyjęło". Ale czy "patronat" św. Anny nad miastem nie jest spowodowany przez to, że parafia na samym początku istnienia była pod wezwaniem św. Anny?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy


Kod antysapmowy
Odśwież

Korzystamy z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki. Więcej o polityce prywatności portalu