Cartex

Pogoda w Garwolinie

pogoda.net


Apteka dyżurna:
ul. Nadwodna 15
Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

Garwolińska biblioteka ma 95 lat!

Opublikowano: 01 grudzień 2016, 16:12 Kategoria Aktualności
bibliotekaMPBP

To wyjątkowy rok dla Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie. Kilka miesięcy temu uroczyście oddawano do użytku wyremontowaną siedzibę biblioteki z jej nowo wybudowaną częścią. Teraz instytucja świętowała 95 lat swojego istnienia.

- Może zapytacie państwo, jaki jest sekret tej wiecznej młodości? Co robić, by pokłady energii się nie eksploatowały, ale były coraz bogatsze. Doświadczenia moim poprzedników, a także moje i moich współpracowników dowodzą, że recepta jest niezwykle prosta. To jest miłość do ludzi, życzliwość i autentyczne zainteresowanie ich sprawami. Z tego rodzą się książki, które stają się naszymi przyjaciółmi. Pomnikiem tej przyjaźni jest biblioteka, a jest to pomnik jedyny w swym rodzaju. To pomnik, który ma swój krwiobieg. Żyje, bo jest dla ludzi i tworzony przez ludzi – mówiła Iwona Poreda, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie.

Uroczystości jubileuszowe związane z 95. rocznicą powstania biblioteki odbyły się we wtorek w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Goście mieli okazję obejrzeć promujący obecną bibliotekę i wysłuchać lekcji historii o początkach jej istnienia. Do rąk zasłużonych dla działalności biblioteki – przedstawicieli samorządu, obecny oraz byłych pracowników trafiły pamiątkowe grawerki i upominki. Jubilatce nie szczędzono wzniosłych słów.

- Mamy wielki powód do satysfakcji i zadowolenia, bo w naszą długą historię miasta wpisuje się 95 lat istnienia naszej biblioteki. Niewątpliwie jest to okres, w którym biblioteka przechodziła róże zawirowania, różne sytuacje. Powody do zadowolenia mają przede wszystkim wszyscy ci, którzy pracowali w tej bibliotece i poprzez trud swojej pracy tworzyli te zbiory, aby teraz inni mogli z tego dorobku korzystać. A korzystają z niego zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli – mówił burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

O roli współczesnych bibliotek wspomniał starosta powiatu garwolińskiego. - Są nie tylko miejscem spotkania z książką i podróżą. Są miejscem kultury, miejscem rozmów, miejscem, gdzie każdy może przyjść i podzielić się swoimi spostrzeżeniami, po prostu być razem. Dziś chcę podziękować za to, że możemy mieć Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. Mało jest powiatów, gdzie istnieją miejsko-powiatowe biblioteki. Często te instytucje działają oddzielnie, a przecież siła jest w łączeniu – podkreślał Marek Chciałowski.

Gratulacje i życzenia złożyli także między innymi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Garwolina Maria Pasik, poseł Grzegorz Woźniak, poseł Stanisława Prządka, w imieniu senator Marii Koc –Michał Jaworski, przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Piotr Osmólski i dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol.

Z okazji 95-lecia swojego istnienia biblioteka przygotowała TOP 5, czyli pięć wyróżnień „naj”. Najstarszą pozycją w zbiorach Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie jest licząca sobie 183 lata książka „Prawidła wymowy i poezyi wyjęte z dzieł Euzebiusza Słowackiego”. Miano najaktywniejszego czytelnika przypadło Piotrowi Borowskiemu. Najwięcej przeczytanych książek mają na swoim koncie Joanna Grzeszczak i Anna Kozicka, a w oddziale dziecięcym – Julia Pilarska. Najwierniejszych czytelników biblioteka ma aż czworo: Jadwigę Rękawek, Genowefę Kałaskę, Janusza Maszkiewicza i Zbigniewa Gnata-Wieteskę.

Jubileuszowe uroczystości zakończyło spotkanie z dziennikarzem i podróżnikiem Tomaszem Michniewiczem, który opowiedział o jednej ze swoich wypraw do Afryki.

jd

Komentarze  

0 #3 do tumanainternauta 2016-12-04 08:32
I właśnie tak się hoduje osłów których Ci u Nas coraz więcej :-?
Cytować
0 #2 re:Tradycyjna 2016-12-03 17:11
Najwidoczniej nie każda. Miłośników słowników ortograficznych najbardziej to boli...

Cytuję Rajka:
A kogo dzis obchodzi ten relikt dawnego systemu politycznego jakim jest biblioteka publiczna.Karza ksiazka jest dzis w internecie
Cytować
-2 #1 blbloteka to relikt PRLRajka 2016-12-01 18:48
A kogo dzis obchodzi ten relikt dawnego systemu politycznego jakim jest biblioteka publiczna.Karza ksiazka jest dzis w internecie
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.