Cartex

W oryginalny sposób radość z 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości okazali mieszkańcy gminy Borowie.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Borowiu od mszy świętej sprawowanej w intencji ojczyzny. Po eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli na skwer w centrum stolicy gminy.

Wójt gminy w przemówieniu nawiązał do trudnej drogi Polaków do niepodległości oraz do trudnych losów naszego narodu po 1918 roku. - Mimo tragicznych doświadczeń nowe pokolenia rozpoczynały na nowo zmagania o odzyskanie niepodległości. Polacy bowiem byli wychowywani w ideałach zawierających się w niezwyciężonych, głęboko zakorzenionych hasłach „Bóg – Honor – Ojczyzna” – zaznaczał Wiesław Gąska.

W dalszej części włodarz podkreślał, że czynnikiem łączącym zapędy niepodległościowe Polaków był kościół katolicki. - Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania, oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków – dodał.

Kolejny punktem świętowania 98. rocznicy odzyskania niepodległości było złożenie kwiatów i wiązanek pod Figurą Najświętszego Serca Jezusowego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się biało-czerwona flaga o długości 34 metrów niesiona ulicami Borowia po jednej stronie przez mężczyzn, a po drugiej przez płeć piękną.

Na tym nie koniec 11-listopadowych atrakcji. W zabytkowym kościółku w Borowiu chór szkolny Zespołu Oświatowego w Borowiu „Orchidea”, a następnie Gminnej Orkiestry Dętej z Borowia pod batutą Michała Szostaka, zaprezentowali pieśni patriotyczne.

Łukasz Korycki

fot. GOK Borowie

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.