reklama
reklama

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 08 wrzesień 2016, 06:36
    parkowanieprokuraturarada miasta
    Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

    Prokurator Rejonowy w Garwolinie zaskarżył do Wojewódzkiej Sądu Administracyjnego uchwałę rady miasta w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania. Chodzi o zapis, na bazie którego kierowcy płacą za postój w sobotę.

    Uchwała garwolińskiej rady miasta, funkcjonująca od 2011 roku, zakłada, że opłaty za parkowanie są pobierane w wyznaczonych strefach od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17 oraz w soboty w godz. 8-14.

    Dopisek dotyczący szóstego dnia tygodnia wzbudził uwagę wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem zastępcy prokuratora rejonowego w Garwolinie Marcina Ignasiaka, wprowadzenie opłat w soboty jest ?istotnym naruszeniem przepisu prawa materialnego?. W piśmie do Rady Miasta w Garwolinie, prokurator powołuje się na ustawę z 1985 roku o drogach publicznych. Jest tam mowa o pobieraniu opłat za parkowanie w ?określone dni robocze?. ?Z dniem 1 maja 2001 roku został w Polsce wprowadzony pięciodniowy dzień pracy, a co za tym idzie przyjęto powszechnie, że sobotę nie jest dniem powszednim i stała się dniem wolnym od pracy? ? zauważa prokurator.

    W dalszej części pisma, jest mowa o stanowisku Naczelnego Sądu Administracyjnego z czerwca 2011 roku. Wedle tej wykładni, sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy. ?Obowiązki nakładane na obywateli muszą wynikać z jednoznacznych przepisów prawa i niedopuszczalnym jest przy tym rozszerzająca interpretacja? ? czytamy w konkluzji pisma prokuratora Ignasiaka.

    Z treścią skargi miejscy radni zostali zapoznani podczas ostatniej sesji. Teraz samorządowcy mają dwa wyjścia. ? Rada miasta może czekać na orzecznictwo WSA lub podjąć uchwałę zmieniającą wcześniejsze zapisy w uchwale o ustaleniu stref płatnego parkowania, a następnie przesłać zmienioną uchwałę do WSA ? informuje sekretarz magistratu Cezary Tudek.

    W ostatnich latach to trzeci przypadek, kiedy garwolińska prokuratura korzysta z prawa zaskarżenia aktu prawa miejscowego do sądu administracyjnego. Wcześniej podobne skargi były kierowane w sprawie uchwały o ustaleniu punktów ze sprzedażą sklepów alkoholowych oraz w sprawie opłat za korzystanie z miejskich przedszkoli.

    Łukasz Korycki

    fot. arch.

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz