ogłoszenie płatne

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

makarewicz baner 2x1 

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

Baner Beata Pasternak Do Sejmiku Woj. Mazowieckiego nr 5

reklama
avon zyczenia

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

wyb akiliszek wyb

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

MAREK JONCZAK BANER

ogłoszenia płatne

  • 002gmgarw24_2.jpg
  • 003gm_lew.jpg
  • 004pilawa24_v2.jpg
  • 005miastkow_wlk.png
  • 006lgd_wlk22_570.jpg
  • 007borowie24.jpg
  • 008gorzno.png

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama
avon zyczenia

TOP

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 29 wrzesień 2015, 11:59
    edukacjaszkołaekologia
    Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

    Trwają wyjazdy młodzieży w ramach projektu ?Misja Przyroda. Zielone szkoły w parkach narodowych?. Od kwietnia do czerwca w bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych do wszystkich parków narodowych wzięło już udział 3600 uczniów ze 119 szkół podstawowych z całego kraju. A to był dopiero półmetek tegorocznej edycji projektu. We wrześniu i październiku do parków narodowych po wiedzę i przygodę wyjeżdżają kolejne grupy. Jesienią projekt jest realizowany we współpracy ze szkołami gimnazjalnymi.

    Głównym celem ?Misji Przyroda? jest budowanie wśród młodzieży wiejskiej świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. W ramach zajęć uczniowie wcielają się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze wybranego parku narodowego i jego najbliższej okolicy.

    Do udziału w tegorocznych turnusach zostały zakwalifikowane trzy szkoły z powiatu garwolińskiego: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Rębkowie, Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Życzynie oraz Gimnazjum nr 2 w Łaskarzewie. Podczas pięciodniowych bezpłatnych wycieczek dzieci poznawały walory przyrodnicze i kulturowe Białowieskiego Parku Narodowego.

    - Myślę, że program zakończył się sukcesem - mówi dr Joanna Bober, starszy specjalista ds. edukacji Białowieskiego Parku Narodowego. - Jego wielką zaletą jest możliwość stosowania innych niż szkolne metod pracy z uczniem. Tutaj ? inaczej niż w szkole ? to uczeń przejmuje inicjatywę. Pracownik parku stymuluje myślenie o przyrodzie, uczeń zaś jest badaczem, prowadzi obserwacje, docieka. Cenny jest każdy pomysł ucznia, nawet ten najbardziej nietuzinkowy. O pozytywnym odbiorze programu przez uczniów może świadczyć fakt, że część z nich nadal utrzymuje z nami kontakt poprzez media społecznościowe, mimo że minęło już parę miesięcy od ich pobytu na ?Misji Przyroda? w Białowieskim Parku Narodowym - dodaje.

    Dzięki atrakcyjnej formule programu, łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie szybciej i chętniej przyswajają wiedzę przyrodniczą. W I etapie programu wspólnie z nauczycielem wyruszają na wyprawę do parku narodowego, w którym, korzystając z doświadczenia i wiedzy pracowników parku oraz jego zasobów, uczestniczą w zajęciach terenowych i eksperymentach przyrodniczych. Jednocześnie, jako ?reporterzy przyrody? każdego dnia zamieszczają swoje relacje na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku. Z najciekawszych wpisów powstaje gazetka ?Misja Przyr(g)oda", która trafia do szkół w ramach podsumowania programu. Po powrocie do szkoły uczniowie realizują projekt, którego celem jest zaprezentowanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy.

    Projekt ?Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych? jest realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, organizację pozarządową, która pomaga zmieniać wizerunek wsi. Fundacja aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. ?Misja Przyroda? jest projektem o zasięgu ogólnokrajowym, jest realizowany we współpracy ze wszystkimi 23 parkami narodowymi. Łącznie w pięciodniowych wyjazdach weźmie udział 7200 uczniów z ponad 200 szkół z całej Polski. We wcześniejszych edycjach projektu, które były realizowane w 2013 i 2014 roku w 10 parkach narodowych, wzięło udział łącznie ponad 1100 uczniów. W przekazywaniu wiedzy przyrodniczej Fundacja korzysta z zasobów Parków Narodowych oraz ich doświadczenia i metod badawczych.

    - Ciągle pokutuje dość powszechne przekonanie, że dzieci i młodzież ze wsi mają częstszy i łatwiejszy kontakt z przyrodą - mówi Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. - Nic bardziej mylnego. Na przykład na tak zwane ?zielone szkoły? młodzi mieszkańcy wsi nie wyjeżdżają prawie wcale. Zresztą przeciętnie wycieczka szkolna w przypadku uczniów z małych miejscowości trwa jeden dzień. Podobnie rzecz ma się ze znajomością Parków Narodowych, które choć czasami są tuż za progiem, nie są znane. Potwierdziły to zresztą nasze doświadczenia już w ramach ?Misji Przyroda? większość uczniów była w Parku Narodowym po raz pierwszy. Dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować ten projekt: aby wzbudzić u młodych mieszkańców wsi poczucie dumy z otaczającej ich przyrody, rozbudzić zainteresowanie nią i dać możliwość poznać jej piękno i złożoność. Chcieliśmy też dać im możliwość wyjazdu na ciekawe, dobrze przygotowane i zorganizowane zajęcia. I chyba nam się udało - przekonuje.

    mat.pras.

     

     

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz