reklama
reklama

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 04 wrzesień 2015, 13:02
    SP ZOZszpitalNFZendoskopia
    Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

    Mazowiecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zapłaci za wszystkie nadwykonania w ramach  kontraktu obejmującego działalność pracowni endoskopowej na ten rok. Takie zapewnienie otrzymał Szpital Powiatowy w Garwolinie. ? Badajmy się! ? apeluje dyrektor placówki. Żeby skorzystać z badania, które pozwala między innymi na wczesne wykrycie raka jelita grubego, wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego.

    Takie sytuacje w służbie zdrowia zdarzają się niezwykle rzadko. Pacjenci, którzy na swoje badanie w pracowni endoskopowej mieli czekać do grudnia czy stycznia przyszłego roku, są właśnie zapraszani na badanie we wrześniu. Szpital w Garwolinie w ubiegłym tygodniu otrzymał zapewnienie, że NFZ zapłaci za wszystkie nadwykonania w ramach kontaktu obejmującego działalność pracowni endoskopowej. To szansa dla tych, którzy na takie badanie w tym roku nie załapali się wcale.

     

    - W ubiegły piątek odwiedził nas dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ Filip Nowak, który złożył deklarację, że wszystko co w tym roku zrobimy, jeśli chodzi o procedury endoskopowe, zostanie przez NFZ sfinansowane. Możliwości naszej pracowni są bardzo duże. Dysponujemy bardzo nowoczesnym sprzętem, grupą doświadczonych lekarzy, ale kontrakt był minimalny ? mówi SP ZOZ w Garwolinie Krzysztof Żochowski. Mały kontrakt to oczywiście duże kolejki. ? To dobrze widać na przykładzie kolonoskopii. Jedno takie badanie jest wyceniane na około 30 punktów, a mamy 3000 punktów na rok, więc łatwo wyliczyć, że możemy w ciągu roku wykonać około 100 takich badań. Tak naprawdę w ciągu dwóch tygodni jesteśmy w stanie zrealizować cały kontrakt, ale musimy zapewnić całoroczną opiekę ? tłumaczy Mirosław Walicki z garwolińskiego SP ZOZ.

     

    Nielimitowane zabiegi to szansa na zlikwidowanie kolejek i pomoc wielu pacjentom. Oferta dyrektora NFZ jest jednak krótkoterminowa. Obejmuje badania, które będą wykonane tylko do końca roku, stąd apel dyrekcji szpitala do mieszkańców, aby skorzystali z tej oferty.

    - Badanie endoskopowe do przyjemniejszych nie należy, ale proszę mi wierzyć, że umieranie na raka jelita grubego jest dużo bardziej nieprzyjemne ? przekonuje Krzysztof Żochowski.

    Kto powinien się zgłosić na takie badanie? Rak jelita grubego daje bardzo wyraźne objawy, które powinny zaniepokoić pacjentów ? krew w stolcu, nieregularność wypróżnień, zaparcia, spadek masy ciała. Badanie endoskopowe pozwala także na wykrycie polipów, które są stanem przedrakowym oraz zdiagnozowanie innych chorób ? refluksu żołądkowo-przełykowego, nadżerek przełyku czy choroby wrzodowej. Do zrobienia takiego badania wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego.

    Brak limitów na zabiegi to dla pacjentów i szpitala bardzo dobra informacja, choć dyrekcja będzie musiała się zmierzyć z jednym poważną przeszkodą ? problemami kadrowymi. Więcej zabiegów, to potrzeba większej liczby specjalistów.  ? Nie każdy lekarz może wykonywać takie badania. Muszą to być wykwalifikowani specjaliści, których u nas w powiecie jest dwóch, pozostali przyjeżdżają z zewnątrz. Będziemy starali się pozyskać nowych lekarzy, a to nie będzie łatwe. Mamy nadzieję, że Starostwo Powiatowe wesprze nas w tych działaniach ? mówi dyrektor.

    jd

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz