ogłoszenie płatne

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

makarewicz baner 2x1 

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

Baner Beata Pasternak Do Sejmiku Woj. Mazowieckiego nr 5

reklama
avon zyczenia

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

wyb akiliszek wyb

PŁATNE OGŁOSZENIA WYBORCZE

MAREK JONCZAK BANER

ogłoszenia płatne

  • 002gmgarw24_2.jpg
  • 003gm_lew.jpg
  • 004pilawa24_v2.jpg
  • 005miastkow_wlk.png
  • 006lgd_wlk22_570.jpg
  • 007borowie24.jpg
  • 008gorzno.png

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama
avon zyczenia

TOP

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 31 sierpień 2015, 16:08
    Żelechówdożynki powiatowe
    Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

    - Nie byłoby nas, gdyby nie było Was. Gdyby nie Wasza ciężka praca, wstawanie o świcie i zmagania z trudnymi warunkami atmosferycznymi ? przypomniał ksiądz podczas homilii wprowadzającej w Dożynki Powiatu Garwolińskiego połączone z Dniami Żelechowa, które w ostatnią niedzielę zebrały tłumy mieszkańców powiatu. Gospodarzami wydarzenia byli Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oraz Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka.

    Kolorowe stroje ludowe, okazałe wieńce symbolizujące trud pracy każdej gminy oraz przede wszystkim wymarzona pogoda. Słońce, tak jak przez całe wakacje rolnikom, tak i w niedzielę przyświecało uczestnikom dożynek. Obchody rozpoczęła msza św. w ich intencji. Następnie uroczystym korowodem wraz z rozbrzmiewającymi dźwiękami Orkiestry Dętej OSP z Żelechowa nastąpił przemarsz na stadion Klubu Sportowego ?Sęp?, gdzie kontynuowano ceremoniał dożynkowy.

    Nie zabrakło słów wdzięczności i pochwał dla wszystkich, którzy wiedzą, co to znaczy ciężka praca na wsi. - Święto rolnika to wspaniały moment, aby przypomnieć, że wszyscy korzystamy z ich pracy. Urodzaj w zbiorach oznacza dostatek żywności dla każdego dookoła. Jednak dożynki nabierają nowego znaczenia w czasie suszy, ponieważ straty odbijają się na nas wszystkich. Klęska suszy, z którą zmagaliśmy się w tym roku, a przede wszystkim nasi rolnicy, tym bardziej zwiększa naszą wdzięczność za cały trud i ciężką pracę jaką musieli włożyć abyśmy niezmiennie mogli się cieszyć polskimi owocami, warzywami, czy produktami mlecznymi i zbożowymi ? zaznaczył starosta Marek Chciałowski.

    Słowa wdzięczności, a zarazem podsumowanie ubiegłego roku padły z ust burmistrz Żelechowa Mirosławy Miszkurki. - Za nami trudne lato, pogoda pokazała jak człowiek jest uzależniony od sił natury. Wyrażając swoją wdzięczność wobec pracy rolników, Dożynki Żelechowskie to również czas na podsumowanie jak do tej pory zmieniła się nasza gmina. Uruchomiona infrastruktura wodociągowa, lepsza nawierzchnia dróg oraz trwające modernizacje szkół, to część sukcesów radnych ? mówiła.

    - Wielki szacunek, uznanie za ich pracę, za wysiłek i wkład w unowocześnianie gospodarstw. Dziękujemy za pyszny chleb, który powstaje z owoców Waszej ciężkiej pracy ? dziękowała poseł Stanisława Prządka.

    W symbolicznym geście starostowie dożynek Aneta Ośko oraz Tomasz Paprota na ręce gospodarzy przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów, którym następnie podzielono się ze wszystkimi obecnymi na uroczystości.

    Dożynki to idealny moment aby docenić ciężką pracę na roli, czy wyniki produkcyjne. W związku z tym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki w uznaniu dla pracy rolników postanowił uhonorować odznaczeniem ?Zasłużony dla rolnictwa?: Macieja Barana zam. Jaźwiny, Piotra Gugałę zam. Piastów, Andrzeja Kołyskę zam. Celinów, Tadeusza Kondeja zam. Łaskarzew, Kazimierza Kuśmierczyka z gminy Maciejowice, Halinę Ochnio zam. Gąsiory, Wiesława Sionka zam. Chęciny, Andrzeja Skwarka zam. Huta Żelechowska, Jadwigę Zając zam. Stodzew, Andrzeja Żaczka zam. Ryczyska, Tadeusza Tyśkiewicza zam. Korytnica, Stefana Gorę zam. Kolonia Unin, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem oraz Janina Zając z Miętnego.

    Nie zabrakło również wyróżnień dla hodowców bydła. W pierwszej trójce, z największą ilością produkowanego mleka mogą pochwalić się: Instytut Jastrzębice ? 879 tys. litrów mleka, Instytut Falenty ? 754 tys. litrów mleka oraz Tomasz Błachnio ? 691 tys. litrów mleka.

    W uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości, między innymi: Maria Stefanowska -kierownik Powiatowego Doradztwa Rolniczego, Urszula Zadrożna - Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego, Jerzy Piesio - sekretarz Powiatu Garwolińskiego, Józef Zając skarbnik Powiatu Garwolińskiego, radni Powiatu Garwolińskiego na czele z przewodniczącym Piotrem Osmólskim, Adam Czyżewski - Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie, Dariusz Sadkowski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu garwolińskiego oraz przewodniczący rad gmin powiatu garwolińskiego wraz z radnymi na czele z przewodniczącym rady miejskiej w Żelechowie Jackiem Boguszem.

    Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby uczestnicy dożynek nie mieli czasu na nudę. Popołudniu odbył się pokaz jazdy kartingowej Piotra Wiśnickiego - uzdolnionego młodego żelechowianina, reprezentanta teamu Wyrzykowski Motorsport, który w sezonie 2014 wywalczył Puchar Mistrza Polski w kartingu w kategorii Mini Rotax Max oraz zdobył tytuł Wicemistrza Europy. Po zakończeniu pokazu na scenie wystąpi Orkiestra Dęta OSP w Żelechowie.

    O godz. 18.00 na stadionie usłyszeliśmy Andrzeja Rybińskiego, wybitnego polskiego wokalistę i kompozytora, znanego z ?Nie liczę godzin i lat?. Godzinę później na scenie pojawił się zespół Freaky Boys, lubiany za: ?Do białego rana? i ?Chciałbym się zakochać w Tobie?. Wieczór uświetnił występ duetu Liber i Natalia Szroeder, autorów takich hitów: ?Wszystkiego na raz?, ?Nie patrzę w dół? i ?Teraz Ty?. Niedzielną imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Rytm.

    Uzupełnieniem bogatego programu Dożynek Powiatu Garwolińskiego i Dni Żelechowa były atrakcje towarzyszące, m.in.: wystawa płodów rolnych i kiermasz sztuki ludowej; stoiska informacyjne instytucji i firm związanych z rolnictwem, szkół oraz Kół Gospodyń Wiejskich; akcja honorowego krwiodawstwa; atrakcje dla dzieci: dmuchane zamki i zjeżdżalnie, mini quady, ściana wspinaczkowa, animatorzy dziecięcy (szczudlarze, bańki mydlane, zabawy z balonami), Foto Budka; dobrze zaopatrzony bufet.

    Katarzyna Miętus

    Aktualizacja, godz. 19.30. Poprawiony link do galerii.

    fot. Jakub Stachurski

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz