reklama
reklama

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 10 październik 2014, 10:24
    maciejowicebitwa maciejowickarajd kościuszkowskiprezydent
    Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

    Wyjątkowo uroczyście obchodzono w Maciejowicach 220. rocznicę bitwy z 1794 roku. - Nasza maciejowicka matka ziemia wiele wycierpiała przyjmując w swe ramiona bohaterskich kościuszkowców. Wynik tej bitwy był wielkim ojczystym dramatem, ale był jednocześnie chlubą i dumą naszej armii i narodu ? podkreślał wójt gminy Sylwester Dymiński.

    Wczorajsze obchody rozpoczęły się od mszy świętej. Doniosłym momentem po jej zakończeniu było odsłonięcie pomnika bohaterów ziemi maciejowickiej walczących w powstaniach i wojnach. Czterometrowy obelisk, usytuowany przed świątynią, stworzony jest z granitu skandynawskiego i ma głęboki przekaz artystyczny. - Wyraża naród polski, który był jak stare drzewo, ale kiedy zaczęli go cieśle orać i ryć rylcem u korzeni, stał na pół cierpiący, na pół martwy, poryty ogniem ? wyjaśniał proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Marczuk.

    Dziedzictwo na fundamencie wiary

    Poświęcenia pomnika dokonał ks. bp Antoni Dydycz. - Niech dziedzictwo, które wyrosło na fundamencie ich żywej wiary w Boga prowadzi nas do umiłowania naszej ojczyzny ? mówił biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

    Dalsza część obchodów 220. rocznicy bitwy Maciejowickiej odbyła się na rynku. - Bolesne cierpienia naszej ojczyzny miały miejsce również tutaj. 220 lat temu, kiedy generał Tadeusz Kościuszki, stoczył słynną na cały świat bitwę z rosyjskim zaborcą. Nasza maciejowicka matka ziemia wiele wycierpiała przyjmując w swe ramiona bohaterskich kościuszkowców z 1794 roku. Wynik tej bitwy był wielkim ojczystym dramatem, ale był jednocześnie chlubą i dumą naszej armii i narodu ? podkreślał wójt gminy Sylwester Dymiński.

    Prezydent: Kościuszko inspiruję do dziś

    Pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki odczytano apel poległych. Pamięć o bohaterach sprzed wyrażona została przez złożenie kwiatów i salwę honorową Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych przy dźwiękach orkiestry wojskowej 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

    Tegoroczne uroczystości w Maciejowicach odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta. -  Postać Kościuszki może dziś inspirować do mądrej pracy nad zagospodarowaniem polskiej wolności. Pamiętając o Kościuszce budujemy społeczeństwo aktywnych ludzi, otwartych na współobywateli i traktujących ojczyznę jako wspólną sprawę ? mówił w imieniu Bronisława Komorowskiego prof. Tomasz Borecki, doradca w Kancelarii Prezydenta RP.

    Dąb Wolności

    O wielkiej wadze wydarzeń z końca XVIII wieku mówił wiceminister obrony narodowej. - 220 lat temu Polska przeżywała swoje ostatnie dni. Polska była dumnym i wielkim państwem przez wieki. Poprzez wielkie wydarzenia, wielkie państwo znalazło się w dniach trudnych, w których mieszkańcy przez myśl o własnym losie, postanowili zmienić kolej rzeczy ? zaznaczał Czesław Mroczek.

    Kolejnymi punktami wczorajszej rocznicy było zasadzenie Dębu Wolności przy pomniku Kościuszki. Wręczono także ponad 20 medali okolicznościowych dla osób i instytucji kultywujących tradycje kościuszkowskie.  Ostatnim akcentem uroczystości były pokaz militarny w wykonaniu Stowarzyszenia Arsenał i występ Chóru Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

    Łukasz Korycki

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz