Dni Miasta i Powiatu oficjalnie rozpoczęte

Uroczysta msza święta z udziałem władz samorządowych wzbogacona grą orkiestry OSP Garwolin, wielobarwny korowód mieszkańców miasta oraz uroczyste otwarcie Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego przez samego księcia Janusza I – tak minęło przedpołudnie w naszym mieście.

Tradycyjnie święto miasta i powiatu zostało rozpoczęte mszą świętą w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego.

Burmistrz przytoczył słowa księcia Janusza I, który 20 lipca 1423 r. nadał miastu prawa miejskie.  - W imię Chrystusa. Amen. Na wieczną rzeczy pamiątkę Janusz z Bożej łaski Starszy, książę Mazowsza, pan ziem ruskich i dziedzic czerski. Chcemy, aby było wiadome, tak obecnym jak i przyszłym, dla których będzie rzeczą pożyteczną obecny dokument poznać, ogólnie wszystkim, że w najwyższym stopniu pragnąc dobra naszego księstwa nieustannie pomnażać i szczególnie miasto nasze Garwolin i mieszkańców tego miasta osadzonych i mających być osadzonymi, naszą łaską zwyczajową i uprzywilejowaną wyjątkowo wesprzeć. Żeby owe miasto uświetnione wolnościami i prawami, poniżej wymienionymi i opisanymi, tym odpowiedniej i szybciej mogło być urządzone i do bogatszych dochodów doprowadzone i ukierunkowane – odczytał.

REKLAMA


Przypomniał, że w tym roku obchodzimy 593 rocznicę istnienia miasta 478-lecie powiatu. - Nasze osiągnięcia są efektem wspólnego wysiłku, współpracy wielu osób i instytucji. Dziękujemy Bogu, że możemy żyć wśród wolnych narodów Europy. Dziękujemy za pomyślność mieszkańców i prosimy o dalszy pomyślny rozwój miasta i powiatu – mówił Tadeusz Mikulski.

W homilii ks. prałat Julian Jóźwik, proboszcz parafi Matki Boskiej Częstochowskiej, zwrócił się do wiernych z pytaniem: Kim jest i jakie miejsce w naszym życiu zajmuje Jezus?

Po eucharystii wszyscy mieszkańcy ruszyli w wielobarwnym korowodzie na tereny Zarzecza, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Dni Miasta i Powiatu Garwolińskiego. W pochodzie wzięli udział m.in. samorządowcy, uczniowie ze wszystkich szkół miejskich i powiatowych, orkiestra OSP Garwolin, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele klubu GKS Wilga Garwolin, cheerleaderki, konne wozy strażackie oraz sami garwolacy. Z tłumu można było usłyszeć okrzyki młodych drużyn piłkarskich GKS Wilga Garwolin, a także syreny strażackie.

Ze sceny amfiteatru burmistrz wraz ze starostą życzyli mieszkańcom udanej zabawy, a postać stylizowana na księcia Janusza I uroczycie i oficjalnie otworzyła obchody święta miasta i powiatu.

Anna Benicka

fot. ab/jdtagi: dni garwolina  
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy


Kod antysapmowy
Odśwież

Korzystamy z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki. Więcej o polityce prywatności portalu