reklama

Dzień pamięci w Lisich Jamach

Opublikowano: 16 wrzesień 2016, 11:28 Kategoria Aktualności
Lisie Jamygmina Garwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Mszą święta, apelem poległych oraz złożeniem wiązanek kwiatów uczczono pamięć ponad 2,5 tys. ofiar niemieckiego totalitaryzmu. Po raz pierwszy od ponad 20 lat uroczystości rocznicowe odbyły się w Lisich Jamach.

W pierwszych dniach września 1939 na Garwolin spadają bomby, które niszczą doszczętnie miasto i jego zabudowę, ale nie wolę mieszkańców! Okupant niemiecki od pierwszych dni szerzył terror wymierzony szczególnie w stronę mieszkańców powiatu wyznania mojżeszowego, ale także w ówczesną elitę mieszkańców ziemi garwolińskiej: byłych wojskowych, nauczycieli, części urzędników- elitę społeczeństwa, w której niemiecki okupant widział zagrożenie. Represje dotknęły różne warstwy społeczne oraz wyznaniowe. Szczególnie silne represje dotknęły Garwolin w czasie sprawowania władzy przez starostę Freudenthala. To czas, kiedy las, w którym się znajdujemy pogrążył się we krwi, czas, kiedy życie oddało ponad 2500 ludzkich istnień ? podkreślali prowadzący wczorajsze uroczystości Kinga Smak, dyrektor Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach i Dariusz Zieliński ze Szkoły Podstawowej w Michałówce.

W Lisich Jamach zginęli Żydzi, Polacy, Cyganie i jeńcy radzieccy. Ich pamięć w miejscu kaźni uczcili wczoraj przedstawiciele władz, stowarzyszeń, instytucji publicznych, kombatanci, uczniowie. Organizatorem uroczystości była Gmina Garwolin na czele z wójtem Marcinem Kołodziejczykiem oraz Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach.

reklama


W uroczystościach rocznicowych wzięli udział między innymi: wnuk Władysława Jóźwickiego ps. ?Sęp? mecenas Władysław Jóźwicki, Wacław Domański - członek Stowarzyszenia Wczoraj Dziś Jutro dla Garwolina i Powiatu, jeden z niewielu żyjących świadków tamtych dramatycznych wydarzeń, Jadwiga Rojek - żołnierz Armii Krajowej, poseł Grzegorz Woźniak i poseł Stanisława Prządka, Beata Ługowska ? przedstawicielka Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Agnieszka Zawadzka ? przedstawicielka Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, Rabin Elis Yyehoshua, starostę powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, burmistrzowie i wójtowie z gmin powiatu garwolińskiego na czele z burmistrzem Garwolina Tadeuszem Mikulskim, radni gminy Garwolin, miasta Garwolin, przedstawiciele służb mundurowych.

Uroczystości odbyły się w asyście Stowarzyszenia Kawaleryjskiego I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Mszę świętą w intencji poległych na terenie Lisich Jam odprawił ksiądz proboszcz Jerzy Janowski z Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. Psalm 23 oraz modlitwę El Male Rachamim odmówił Rabin Elis Yyehoshua, reprezentant Naczelnego Rabina Polski.

Uroczystości uświetniła orkiestra Wojska Polskiego, a montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie z Zespołu Szkół w Michałówce.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody dla laureatów konkursu plastycznego pt. "Dzień pamięci ofiar totalitaryzmu"

Kategoria szkoła podstawowa:

I Anna Grzegrzółka SP im. Orła Białego w Michałówce

II Natalka Przybysz SP im. Orła Białego w Michałówce

III Ada Burno SP im. Orła Białego w Michałówce

Wyróżnienie Bogna Rachwalak SP im. Orła Białego w Michałówce

Kategoria liceum i gimnazjum:

I Weronika Redka Gimnazjum w Michałówce

II Michał Lasocki Publiczne Gimnazjum nr 2 w Garwolinie

III Joanna Różycka Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wyróżnienie Magdalena Parol Gimnazjum w Michałówce

mat.pras./jd

fot. mat.

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama