W strugach deszczu w Łaskarzewie odbywają się Dożynki Powiatowe połączone z obchodami Dni Miasta. W gronie delegacji wszystkich gmin dziękowano za tegoroczne plony.

Dzisiejsze dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża w Łaskarzewie. W homilii ksiądz dziekan Edmund Szarek podkreślał rolę chleba. – To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Przynosimy go dzisiaj do świątyni po to, aby Bogu za ten plon podziękować – mówił kapłan. W dalszej części kazania nawoływał do zmiany coraz częstszych zachowań społecznych. – Tak, jak dzisiaj znaleźliśmy czas na łamanie się chlebem, tak w życiu codziennym powinniśmy mieć czas na rozmowy w przy wspólnym stole, nie przez komórkę – dodał.

Ze względu na deszczową aurę ceremoniał dożynkowy odbył się w kościele. Chleb dożynkowy niesiony przez starostów – Annę Błachnio z Leokadii i Jerzego Jóźwickiego z Łaskarzewa odebrali starosta Marek Chciałowski i burmistrz miasta nad Promnikiem Lidia Sopel-Sereja. Z ust gospodarzy padły zapewnienia o sprawiedliwym dzieleniu bochnów wypieczonych z tegorocznych żniw. Po przełamaniu się dożynkowymi chlebami, uczestnicy święta plonów ruszyli w korowodzie na tereny w Parku Alejki.

- W tych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z zakończonych żniw, ale także wdzięczność za zbiory. Dzisiejsze święto to okazanie boskiej opatrzności i prośba o błogosławieństwo na przyszły rok – mówiła burmistrz Sopel-Sereja.

Do 599. rocznicy nadania praw miejskich Łaskarzewowi nawiązał w przemówieniu starosta powiatu. – Łaskarzew ma wspaniałe, chlubne karty historii. To miasto zawsze było trochę niepokorne, mające swoje przekonanie, ukształtowanie w tradycję. Miasto, gdzie zawsze królowała przedsiębiorczość. Bądźcie dumni ze swojego miasta! – zaznaczał Marek Chciałowski.

Na scenie popołudniu zaprezentowały się łaskarzewska orkiestra dęta, Koło Gospodyń Serbianki, zespół Replay, Zespół Ludowy z Gończyc, aktor i wokalista Stanisław Górka Uhonorowano także laureatów wielu konkursów. Statuetki „Zasłużony dla Rolnictwa Powiatu Garwolińskiego” odebrali Roman Odalski, Stanisław Niezgoda, Zygmunt Pietrzak.

W wieczornym planie muzycznym występy zespołów Petri, gwiazdy wieczoru Brathanek oraz Dejwa i Łukasza Geska. O dobrą zabawę podczas dyskoteki zadba DJ Blonde. Na godz. 22 zaplanowano pokaz sztucznych ogni.

Wśród gości dożynek są m.in. radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Piłka, wójtowie, burmistrzowie i przewodniczący rad gminnych z terenu powiatu. Wicemarszałek senatu reprezentowała Anna Laskowska, a w imieniu posła Grzegorza Woźniak głos zabrał Marek Ziędalski.

Aktualizacja, 21 sierpnia, godz. 13.25Dodane zdjęcia z koncertu zespołu Brathanki.

Dożynki Powiatowe w Łaskarzewie

Opublikowany przez WirtualnyGarwolin.pl na 20 sierpnia 2017

Łukasz Korycki

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.