- W powiecie garwolińskim co roku czcimy pamięć uczestników wojny 1920 r., obrońców Warszawy, Polski i Europy przed nawałą bolszewicką – mówił starosta Marek Chciałowski podczas garwolińskich obchodów świąt przypadających 15 sierpnia. Oprócz wspólnej modlitwy i części oficjalnej uczestnicy mieli okazję obejrzeć program artystyczny oraz wystawę. W wystąpieniach pojawiały się nie tylko wątki historyczne, ale także odniesienia do obecnej sytuacji społecznej w Polsce.

Mieszkańcy Garwolina, przedstawiciele władz szczebla krajowego i samorządowego, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji publicznych, kombatanci i poczty sztandarowe wzięli udział w garwolińskich miejsko-powiatowych obchodach Święta Wojska Polskiego, Święta Czynu Chłopskiego oraz 97. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą świętą w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie pod przewodnictwem ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, który w homilii odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce. Mówił o tym, że dziś najważniejszymi problemami do zwalczenia są nienawiść i podział społeczeństwa. - Nie patrzmy na to, co nas dzieli, ale na to, co nas łączy, abyśmy się stali jedną wielką rodziną – podkreślał ks. Ryszard Andruszczak.

Po mszy świętej uczestnicy w uroczystym przemarszu przeszli pod pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Tu w swoim przemówieniu starosta Marek Chciałowski także podkreślał rolę jedności narodu. - Dziś, gdy mamy wolną ojczyznę, powinniśmy dla niej pracować. Być w swoich małych i dużych środowiskach być jednością. Polska jest dla nas wszystkich ojczyzną bez względu na taką czy inną przynależność partyjną, takiej czy inne poglądy – mówił starosta.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Publiczność miała okazję obejrzeć program artystyczny „Łatwo jest mówić o Polsce” przygotowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji oraz wystawę ze zbiorów Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie – „Wielki strajk chłopski 1937 w 80. rocznicę”.

Z okazji obchodzonych 15 sierpnia świąt Powiat Garwoliński przyznał specjalne odznaczenia dla osób, który wyróżniają się troską o ojczyznę i wspierają powiat garwoliński. Odznaka z numerem 1 trafiła do ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, kolejne otrzymali: Marian Cabaj, Edmund Żurawek oraz firma Interdruk.

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział między innymi poseł Grzegorz Woźnak, poseł Stanisława Prządka, radny wojewódzki Marian Piłka, radni miasta Garwolina z przewodniczącym Markiem Jonczakiem na czele, wiceburmistrz Garwolina Maria Perek i sekretarz miasta Cezary Tudek, radni powiatowi z przewodniczącym Piotrem Osmólskim, wicestarosta Urszula Zadrożna, sekretarz Jery Piesio, przedstawiciele służb mundurowych.

jd

Galeria zdjęć

Komentarze  

+1 #2 ZAPOMNIANY CMENTARZ WOJENNYszka 2017-08-17 22:20
O cmentarzu wojennym na którym sa mogiły żołnierske Polske to juz STAROSTWO ZAPOMNIAŁO!!!
ŻENADA
Cytować
+9 #1 Wstyd GarwolacyDO 2017-08-16 23:10
Wstyd Garwolacy za uczczenie 15.08 Święta WP. Tu ma mieście parady ze sztandarami, wiązanki na pomniku tylko upamiętniającym wizytę Piłsudskiego 1920 r. A 1 km na zachód na cmentarzu parafialnym, gdzie jest mogiła Bohaterów poległych w tamtym sierpniu 1920 r. tylko skromna 1 wiązanka i 1 zapalony znicz. Wiem, co piszę bo po powrocie z Warszawy byłem na tej mogile po 20.00 i zapaliłem drugi znicz. Zastanawiam się czy komendant WKU w ogóle wie, gdzie ta mogiła się znajduje?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.