Złoto i Pro Masovia dla OSP Parysów

Opublikowano: 24 lipiec 2017, 15:55 Kategoria Aktualności
OSP Parysów

- Ta praca daje nam satysfakcję, która już sama w sobie jest wielką nagrodą. Taki dzień jak dziś uświadamia nam, że nasz codzienny trud, zaangażowanie i poświęcenie, oprócz tej satysfakcji zapewnia nam także uznanie społeczne – mówił Stanisław Piętka, prezes OSP Parysów. Jednostka obchodzi w tym roku 120 lat swojego istnienia. Z okazji jubileuszu otrzymała między innymi medal Pro Masovia.

Jednostka OSP Parysów powstała w 1897 roku – staraniem mieszkańców i ówczesnego proboszcza. Początki nie były łatwe, ale sukcesywnie przez lata ochotniczy budowali zespół ludzi i gromadzili sprzęt. W 1992 roku druhowie z Parysowa walczyli z ogniem aż w Kuźni Raciborskiej w województwie opolskim. W 1995 jednostka została wcielona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – to jedna z najważniejszych wydarzeń w historii OSP Parysów.

Uroczystości jubileuszowe związane z 120.rocznicą powstania jednostki odbyły się wczoraj. Rozpoczęła je msza święta w kościele parafialnym, po której brać strażacka i zaproszeni goście spotkali się na rynku.

- Dzisiejsza rocznica jest powodem satysfakcji i dumy całej naszej gminy. W ciągu tych wielu lat jednostka z Parysowa w pełni udowodniła, że zasługuje na uznanie i zaufanie społeczne. Dla nas wszystkich dotychczasowe dokonania naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej są przykładem niesienia bezinteresownej pomocy, a co za tym idzie wzorem do naśladowania w życiu codziennym – podkreślała Bożena Kwiatkowska, wójt gminy Parysów.

Jubileusze to zawsze okazja do wręczenia podziękowań i wyróżnień. Jednostka OSP Parysów została uhonorowana Złotym Znakiem ZOSP RP. Zarząd Województwa Mazowieckiego odznaczył jednostkę z Parysowa medalem „Pro Masovia”. – To medal, który wręczamy za szczególne zasługi dla województwa mazowieckiego, medal honorowy, który jest swoistym podziękowaniem za całokształt tego, co robicie dla województwa mazowieckiego – mówiła Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa, która w imieniu marszałka Adam Struzika wręczyła także listy gratulacyjne dla najbardziej zasłużonych strażaków z Parysowa.

Wyróżnienia przyznały także wojewódzki, powiatowy i gminy zarząd Związku OSP RP. Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP otrzymali Stanisław Piętka i Kazimierz Sionek. Srebrnym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" zostali wyróżnieni Maria Frelek i Andrzej Bachański, a brązowym - Bożena Kwiatkowska, Przemysław Kacperski i Piotr Getler. Odznaki "Strażak wzorowy" otrzymali: Katarzyna Getler, Mateusz Frelek, Damian Anczarski, Karol Getler, Damian Frelek, Kamil Anczarski, Karol Frelek i Mateusz Mucha. Zarząd gminny uhonorował także strażaków oznakami za wysługę lat: za 45 lat służby otrzymał odznakę Andrzej Jagła, za 40 lat - Andrzej Frelek, Mieczysław Oskroba, Andrzej Frelek, Henryk Jonakowski, Andrzej Poncelusz, Wojciech Całka, za 35 lat - Stanisław Piętka, za

30 lat - Maria Frelek, Robert Frelek, Dariusz Anczarski, Kazimierz Sionek, Zdzisław Szeląg, za 25 lat - Stanisław Bryłka, za 15 lat - Mirosław Szeląg, za 10 lat - Andrzej Bachański, Przemysław Kacperski, Piotr Getler, za 5 lat - Katarzyna Getler, Damian Frelek, Kamil Anczarski, Karol Frelek, Mateusz Mucha.

- Chciałbym serdecznie podziękować za docenienie naszej codziennej służby. Jest to dla nas dowód, że wykonujemy ją bardzo dobrze i stanowimy motywację do dalszej społecznej pracy – mówił Stanisław Piętka, prezes OSP Parysów.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście – przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych. Życzenia i gratulacje strażakom złożyli: senator Maria Koc, poseł Grzegorz Woźniak, Stanisława Prządka, starosta garwoliński Marek Chciałowski, Antoni Tarczyński - prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Jerzy Jaroń – wiceprezes zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP, Kazimierz Sionek – prezes gminnego ZOSP RP w Parysowie, bryd. Krzysztof Tuszowski – Komendant Powiatowy PSP w Garwolinie oraz Elżbieta Woźniak-Sionek.

Oficjalną część obchodów jubileuszu zakończyła uroczysta defilada.

jd

Galeria zdjęć

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.